Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia Parafialne 8.10.2023 r.
07/10

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA 8 PADZIERNIKA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona diecezji, w piątek błogosławionego Honorata Koźmińskiego.
 2. Rozpoczęliśmy miesiąc październik-miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 16.30 i później msza św. Zapraszam dzieci, młodzież i starszych, dla dzieci będzie przygotowana figurka MB, którą zabieramy do domu, obrazki. Chciałbym ożywić udział w tym nabożeństwie. Proponuję, aby modlitwę różańcową poprowadzić w następującym porządku: w poniedziałek i czwartek dzieci, we wtorek  ministranci, w środę i piątek członkowie żywego różańca i starsi, w sobotę rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Modlitwa różańcowa w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30.
 3. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać dzień papieski, dzieci i młodzież szkolna poprowadzą zbiórkę na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 4. Zakończyliśmy i odebraliśmy prace przy ołtarzu głównym, które trwały trzy lata. Ogólny koszt tych prac w tym roku to 79515 zł w tym 30000 zł dotacji z rezerwy Wojewody Świętokrzyskiego 15000 zł dotacji Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz 34515 zł udziału własnego. Całkowity koszt odnowienia ołtarza głównego to prawie 200000 zł.
 5. W ramach naszego przygotowania na wizytację ks, biskupa w niedzielę 12 listopada starajmy się włączyć w przygotowanie tego ważnego dnia. W sobotę zapraszam na godzinę 15.30 zapraszam wszystkie dziewczynki ze szkoły podstawowej. Wraz z panem organistą przygotujemy śpiew i liturgiczny udział grupy śpiewającej w liturgii mszy św. O godzinie 11.30. W przyszłą niedzielę po pierwszej mszy św. Spotkanie z chórzystami aby przygotować liturgię mszy św. O godz, 9.00. Natomiast po sumie spotkanie z przedstawicielami kół gospodyń, OSP oraz wszystkich osób zaproszonych przeze mnie indywidualnie podejmujących różne funkcje i posługi liturgiczne w tym dniu.
 6. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Łataś Agata, Sygiet Małgorzata, Śpiewak Jerzy.

Ogłoszenia Parafialne 1.10.2023 r.
30/09

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA 1 PADZIERNIKA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów, w środę św. Franciszka z Asyżu, we czwartek św. Faustyny Kowalskiej, w sobotę NMP Różańcowej.
 2. W sobotę członków żywego różańca oraz wszystkich chętnych zapraszam do udziału w pielgrzymce do Jędrzejowa. Wyjeżdżamy o godz. 8.20 z przystanku pod kościołem w Chlewicach a potem Jaronowicach. Jedziemy autokarem z całego dekanatu.
 3. Rozpoczęliśmy miesiąc październik-miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 16.30 i później msza św. Zapraszam dzieci, młodzież i starszych, dla dzieci będzie przygotowana figurka MB, którą zabieramy do domu, obrazki. Chciałbym ożywić udział w tym nabożeństwie. Proponuję, aby modlitwę różańcową poprowadzić w następującym porządku: we wtorek i czwartek dzieci, w poniedziałek  ministranci, w środę i piątek członkowie żywego różańca i starsi, w sobotę rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Modlitwa różańcowa w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30.
 4. W piątek pierwszy w miesiącu spowiedź od 16.00.
 5. W pierwszej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków za pośrednictwem powiatu włoszczowskiego otrzymaliśmy 300 tys. Zł na remont obydwu ołtarzy bocznych. Złożyłem już formalny wniosek do powiatu o podjęcie tych środków i jak umowy będą podpisane to obydwa ołtarze zostaną zabrane do pracowni do odnowienia. W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ogłoszono wyniki w ubiegłym tygodniu i przekazuję bardzo radosną wiadomość, że nasza parafia otrzymała za pośrednictwem powiatu włoszczowskiego 491 tys. Zł na renowację ołtarza z kaplicy bocznej, która będzie odtworzeniem pierwotnej substancji i wyglądu tego pierwszego ołtarza głównego w naszej świątyni, który był do remontu kościoła w 1910 roku. W zwieńczeniu tego ołtarza był obraz św. Jakuba apostoła, który wisi w tej chwili w kaplicy. Dodamy do tego wykończenia marmurowe kamiennej części ołtarza. Stąd taka duża suma przeznaczona na te prace. W tej drugiej edycji otrzymaliśmy także za pośrednictwem gminy Moskorzew 150 tys. Zł na ocieplenie stropu kościoła. W sumie więc otrzymaliśmy blisko milion zł dotacji z rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To bardzo korzystna pomoc dla nas zwłaszcza, że jest znikomy udział własny. Przekazując tę informację bardzo mi zależy na właściwym jej przekazie: chodzi o wartość prac przy obiektach zabytkowych. Utarła się bowiem bardzo niewłaściwa opinia o tym, że można je prowadzić niewielkim kosztem, stosując tanie i tandetne materiały. Widzieliście jak długo trwały prace prowadzone w ubiegłych latach pod moim nadzorem. Naprawdę są kosztowne i wymagają tak wielkich nakładów. Tak samo zresztą jak wszystkie remonty jakie prowadzicie w swoich domach. Jednocześnie chciałbym wyrazić wdzięczność dla pana posła Bartłomieja Dorywalskiego za pomoc i wsparcie dla wniosków przeze mnie złożonych.
 6. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Hanc Zdzisława, Cieślik Barbara, Górska Marianna.

 

Ogłoszenia Parafialne 24.09.2023 r.
23/09

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 24 WRZEŚNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek święto poświęcenia bazyliki katedralnej w Kielcach, w środę wspomnienie liturgiczne św. Wincentego a Paulo, we czwartek św. Wacława męczennika, w piątek święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w sobotę św. Hieronima.
 2. W przyszłą niedzielę zapraszam rodziców i dzieci pierwszokomunijne na mszę św. O godzinie 11.30. Poświęcę różańce i zostaną uroczyście przekazane dzieciom.
 3. W przyszłą niedzielę msza św. O 15.30 dla członków żywego różańca i zmiana tajemnic różańcowych.
 4. Komunikat ks biskupa.
 5. W przyszłą sobotę spotkanie ministrantów w Busku Zdroju. Plan spotkania przekażę im w tygodniu.
 6. Dziękuję za posprzątanie kościoła paniom Nowak Ewa, Żyła Aneta, Całka Bożena. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Hanc Zdzisława, Cieślik Barbara, Górska Marianna.
 7. Bóg zapłać za ofiarę na kościół 300 od rodziny Łaskawców.

 

 

Ogłoszenia Parafialne 17.09.2023 r.
16/09

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA 17 WRZEŚNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro święto św. Stanisława Kostki, w środę wspomnienie liturgiczne św. Andrzeja Kim Teagon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, we czwartek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, w sobotę św. Pio z Pietralciny.
 2. Rad Świętokrzyski w tym roku 23 września w sobotę. Na pewno udamy się grupą z naszej parafii razem ze Szczekocinami. Wyjeżdżamy z parkingu przed kościołem o 9.00 rano, wracamy około 19.00.
 3. 7 października w sobotę spotkanie diecezjalne członków żywego różańca w opactwie w Jędrzejowie. Udamy się na nie wspólnie.
 4. Dziękuję za posprzątanie kościoła paniom Annie i Zofii Grzyb i ofiarę na ogrzewanie kościoła. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Nowak Ewa, Żyła Aneta, Całka Bożena.
 5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 10.09.2023 r.
09/09

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 10 WRZEŚNIA 2023 ROKU

 

 1. W środę wspomnienie liturgiczne św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, we czwartek święto Podwyższenia Krzyża świętego, w piątek wspomnienie NMP Bolesnej, w sobotę św. męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana biskupa.
 2. Zapraszam wszystkich ministrantów i ich rodziców na spotkanie w kościele w przyszłą niedzielę po mszy św. O godzinie 11.30.
 3. Rad Świętokrzyski w tym roku 23 września w sobotę. Na pewno udamy się grupą z naszej parafii razem ze Szczekocinami.
 4. Dziękuję za posprzątanie kościoła paniom Krystynie Gawlikowskiej, Beacie i Annie Wtorek i ofiarę na ogrzewanie kościoła i kwiaty. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Piotrowska Anna, Pająk Patrycja, Grzyb Anna.
 5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 3.09.2023 r.
02/09

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 3 WRZEŚNIA 2023 ROKU

 

1.  W piątek święto Narodzenia NMP.

2.  Msze święte w dni powszednie we wrześniu o godzinie 18.00.

3.  Jutro rozpoczęcie roku szkolnego. Zapraszam na mszę św. O godzinie 8.00 rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzież. Ponieważ szkoła na razie nie radzi sobie z organizacją dowozu dzieci na zajęcia bardzo proszę aby rodzice dowieźli dzieci dojeżdżające do kościoła. Rodziców też oczywiście zapraszam. Dzisiaj rzeczywistość jest taka, że bez rodziców dzieci nie mogły uczestniczyć w liturgii więc tym bardziej zapraszam.

4.  W przyszłą niedzielę zapraszam członków żywego różańca na mszę św. O godzinie 15.30:adoracja NS i modlitwa różańcowa, po niej zmiana tajemnic różańcowych z krótkim spotkaniem formacyjnym. Zapraszam na te spotkania wszystkich tych, którzy mogą przyjść do kościoła i chcą należeć do żywego różańca. Potraktujmy to też jako spotkanie organizacyjne.

W przyszłą niedzielę po mszy św o 11.30 spotkanie z rodzicami dzieci, które w tym roku przystąpią do pierwszej komunii św.

5.  Rad Świętokrzyski w tym roku 23 września w sobotę. Na pewno udamy się grupą z naszej parafii razem ze Szczekocinami.

6.  3 września biała niedziela w szkole.

7.  Dziękuję nowożeńcom za kwiaty do kościoła.

8.  Dziękuję za posprzątanie kościoła pani Tokarskiej Katarzynie i Jolancie Pechta i ofiarę na ogrzewanie kościoła. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni  rodziny z Damian: Gawlikowska Krystyna i rodzina Wtorków.

9.  Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 27.08.2023 r.
26/08

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA 27 SIERPNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. Augustyna bpa i dra kościoła, we wtorek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
 2. Msze święte w dni powszednie we wrześniu o godzinie 18.00. A więc w pierwszy piątek miesiąca spowiedź od godz. 17.30 i msza św. O 18.00.
 3. W sobotę spotkanie młodych w Zabawie, sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny.
 4. Rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek 4 września, zapraszam do spowiedzi dzieci i młodzież w przyszłą niedzielę, aby z Bogiem rozpocząć nowy rok szkolny.
 5. Spotkania modlitewne kół żywego różańca w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na mszy św. O godzinie 15.30. We wrześniu to spotkanie będzie miało miejsce 10 ze względu na dożynki jasnogórskie w przyszłą niedzielę. Na tych spotkaniach adoracja NS i modlitwa różańcowa, po niej zmiana tajemnic różańcowych z krótkim spotkaniem formacyjnym. Zapraszam na te spotkania wszystkich tych, którzy mogą przyjść do kościoła i chcą należeć do żywego różańca.
 6. Rad Świętokrzyski w tym roku 23 września w sobotę. Na pewno udamy się grupą z naszej parafii razem ze Szczekocinami.
 7. 3 września biała niedziela w szkole.
 8. Prace przy ołtarzu głównym przebiegają zgodnie z planem. Prawie ukończono wyrównywanie ubytków, szpachlowanie i malowanie wstępne, teraz złocenia i potem wzmocnienie konstrukcji szafy ołtarzowej, która jest bardzo chwiejna. Planuję zamontować mechanizm prowadnic i elektrycznego zasuwania obrazu św. Rodziny a on jest dość ciężki, dlatego konstrukcja całości musi być wzmocniona.
 9. Dziękuję za posprzątanie kościoła pani Agnieszce Grzyb i Anecie Zbrońskiej oraz kwiaty od pana organisty, które panie ułożyły. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian: Adamusów, Pechtów i Tokarskich..
 10. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 20.08.2023 r.
19/08

 

DWUDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA 20 SIERPNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. Piusa X, papieża, we wtorek NMP Królowej, we czwartek św. Bartłomieja apostoła, w sobotę uroczystość NMP Częstochowskiej.
 2. W niedzielę 12 listopada ks biskup ordynariusz będzie wizytował naszą parafię sprawując liturgię na wszystkich mszach św. Kurialiści także wizytują szkołę i kancelarię parafialną we wrześniu.
 3. Dziękuję za posprzątanie kościoła pani Urszuli Siekanka oraz kwiaty. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Damian od państwa Adamusów.
 4. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 14.08.2023 r.
12/08

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA 14 SIERPNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. We wtorek uroczystość Wniebowzięcia  NMP, msze św. Jak w niedzielę. Na sumie msza św. Dziękczynna za tegoroczne zbiory. We czwartek św. Jacka, prezbitera.
 2. Zapraszam na gminny festyn dożynkowy w Chlewicach organizowany przez gminę Moskorzew, który rozpocznie się mszą św. Polową w parku o godzinie 15.00 w najbliższą sobotę. Do organizacji liturgii tej mszy św. Zapraszam wszystkich naszych radnych gminy. Spotkanie w piątek o 19.30 w kościele.
 3. Dziękuję wszystkim parafianom, którzy zorganizowali się aby poczęstować pielgrzymów obiadem w środę, złożyli ofiarę na ten cel do mnie, także dziękuję tym, którzy przyjęli pielgrzymów na nocleg w piątek, panu wójtowi, pani dyrektor i pracownikom szkoły za udostępnienie jej dla pielgrzymów. Jak widzimy ilość pielgrzymów spadła dwukrotnie w odniesieniu do czasu przed covidem. Ale zdziwiło mnie to, że wielu młodych wybrało się na pielgrzymkę po raz pierwszy i że duch pielgrzymkowy jest ciągle żywy.
 4. Wspominałem już wiele razy o tym, że chciałbym zebrać koła różańcowe, włączyć i bezcenną modlitwę w duchowe dobro naszej parafii. Pierwszym krokiem jest spotkanie w przyszłą niedzielę po pierwszej mszy św. W kościele wszystkich, którzy należą lub chcieliby należeć do żywego różańca. Zapraszam parafian z Chlewic, Jaronowic, Damian i Jadwigowa także. Konieczne jest to zabrać wszystkie tajemnice, które posiadacie, określić członków kół różańcowych i wybrać zelatorów. Chciałbym określić ramy organizacyjne spotkań formacyjnych i mszy św. W intencji członków żywego różańca.
 5. Rozpoczęliśmy prace remontowe ołtarza. Są on finalne i obejmują wiele działań, które można przeprowadzić dopiero teraz związanych ze wzmocnieniem konstrukcji, wykonaniem chemicznej dezynfekcji i wszystkich prac przygotowawczych do statecznego malowania. Potrwają więc te prace minimum dwa miesiące. Prowadzi je ta sama firma pana Sebastiana Smagłowskiego pod nadzorem ŚWKZ.
 6. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni pozostałe rodziny z ul. Partyzantów oraz ul. Cichej.
 7. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia Parafialne 6.08.2023 r.
05/08

OSIEMNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA 6 SIERPNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie liturgiczne św. Dominika, w środę św. Teresy Benedykty od krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy, we czwartek św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w piątek św. Klary dziewicy.
 2. Zapraszam do święta dziękczynienia za zbiory na mszy św. O godzinie 11.30 w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Dożynki gminne w tym roku w Chlewicach 19 sierpnia i tam też będie msza św. Ale w kościele tradycyjnie modlimy się też 15 sierpnia. A przede wszystkim módlmy się o dobrą pogodę na żniwa.
 3. Piesza pielgrzymka ze Salowej Woli zatrzyma się na obiad w naszej parafii 9 sierpnia w środę. Pielgrzymi w 400 osobowej grupie zatrzymają się o godz. 12.30 w Chlewicach w parku, nie będzie grupy w Jaronowicach. Zwracam się z prośbą do parafian o przygotowanie posiłku dla pielgrzymów, księża i służby będą przyjęci na plebanii. Piesza pielgrzymka zamojsko lubaczowska będzie nocować w naszej parafii 11 sierpnia w piątek. Przyjdą około godziny 16.00 i do Damian pół godziny później. U nas będzie nocować grupa około 80 osób. Te rodziny, które chcą przyjąć pielgrzymów proszę to zgłosić do mnie i do kwatermistrzów. Wieczorem w piątek modlitwa wieczorna pielgrzymów pewnie około 20.00.
 4. Dziękuję za posprzątanie świątyni wczoraj i ofiarę na ogrzewanie: Anna i Arkadiusz Huptyś, Ewa Walczyk. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni pozostałe rodziny z ul. Partyzantów oraz ul. Cichej.
 5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.