Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie 14.05.2023
13/05

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCNA 14 MAJA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, w przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
 2. W miesiącu maj, zwracamy się do Maryi Matki Najświętszej o wstawiennictwo i orędownictwo przed Bogiem w naszych prośbach i błaganiach do Stwórcy. Zapraszam do modlitwy w kościele codziennie na nabożeństwie majowym o godzinie 17.30. Zachęcam do modlitwy maryjnej w tym szczególnym czasie łaski w domu i przy figurach przydrożnych.
 3. W tym tygodniu spotkanie z dziećmi komunijnymi w środę i czwartek o godz. 16.00 w kościele. Jednocześnie zapraszam dzieci wraz z rodzicami do udziału nabożeństwie majowym. Spotkanie z dziećmi rocznicowymi we wtorek o godzinie 16.00.
 4. 2 czerwca w piątek udajemy się z pielgrzymką dziękczynną dzieci pierwszkomunijnych do Łagiewnik, Kalwarii i Wadowic. Mamy jeszcze 12 miejsc.
 5. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Szczechla Marcin, kaw. Zam. Par Irządze i Ewa Trela, panna zam par tut. Zapowiedź trzecia.
 6. W przyszłą niedzielę poświęcenie pól w Jadwigowie o godz. 14.00.
 7. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie pani Anecie Szczechla i Annie Konarskiej. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30   rodziny z Jadwigowa: Rams Grażyna, Siekanka Anna, Gaim Halina .
 8. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 7.05.2023
06/05

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCNA 7 MAJA 2023 ROKU

 

 1. Jutro uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, głownego patrona Polski, we wtorek święto NMP Matki Łaski Bożej.
 2. Rozpoczynamy miesiąc maj, zwracamy się do Maryji Matki Najświętszej o wstawiennictwo i orędownictwo przed Bogiem w naszych prośbach i błaganiach do Stwórcy. Zapraszam do modlitwy w kościele codziennie na nabożeństwie majowym o godzinie 17.30. Zachęcam do modlitwy maryjnej w tym szczególnym czasie łaski w domu i przy figurach przydrożnych.
 3. W tym tygodniu spotkanie z dziećmi komunijnymi w poniedziałek i piątek o godz. 16.00 w kościele. Jednocześnie zapraszam dzieci wraz z rodzicami do udziału nabożeństwie majowym.
 4. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Szczechla Marcin, kaw. Zam. Par Irządze i Ewa Trela, panna zam par tut. Zapowiedź druga.
 5. W przyszłą niedzielę poświęcenie pól w Chlewicach o godz. 14.00.
 6. Dziękuję za tulipany państwu Szczechlom oraz za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie pani Agacie Grochowina, za ofiarę od pani Lidii Łata. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30  rodziny z Jadwigowa: Anna Konarska, Juda Dorota, Szczechla Aneta .
 7. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 30.04.2023
29/04

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCNA 30 KWIETNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie liturgiczne św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, w środę uroczystość NMP Królowej Polski, we czwartek wspomnienie św. Floriana, w sobotę święto św. apostołów Filipa i Jakuba.
 2. Jutro rozpoczynamy miesiąc maj, zwracamy się do Maryji Matki Najświętszej o wstawiennictwo i orędownictwo przed Bogiem w naszych prośbach i błaganiach do Stwórcy. Zapraszam do modlitwy w kościele codziennie na nabożeństwie majowym o godzinie 17.30. Zachęcam do modlitwy maryjnej w tym szczególnym czasie łaski w domu i przy figurach przydrożnych.
 3. Zapraszam do modlitwy w intencji ojczyzny w środę o godzinie 11.30. Zapraszam na tę mszę świętą także strażaków, chociaż msza św. w ich intencji w sobotę w Damianach. Modlitwy nigdy za wiele.
 4. W tym tygodniu spotkanie z dziećmi komunijnymi w piątek o godz. 16.00 w kościele. Jednocześnie zapraszam dzieci wraz z rodzicami do udziału nabożeństwie majowym.
 5. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Szczechla Marcin, kaw. Zam. Par Irządze i Ewa Trela, panna zam par tut. Zapowiedź pierwsza.
 6. W przyszłą niedzielę poświęcenie pól w Damianach o 14 i o 14.30 w Jaronowicach.
 7. Dziękuję za tulipany państwu Szczechlom oraz za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie pani Magdalenie Jaworskiej. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30  rodziny z Jadwigowa: Grochowina Agata, Straszak Jolanta .
 8. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 23.04.2023
22/04

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA 23 KWIETNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, we wtorek święto św. Marka Ewangelisty, w sobotę święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i męczennicy, patronki Europy.
 2. W tym tygodniu spotkania z dziećmi komunijnymi we wtorek i piątek o godz. 17.00 w kościele.
 3. W przyszła niedzielę spotkanie z rodzicami dzieci, które będą przeżywać rocznicę pierwszej komunii św. po mszy św. o godz. 11.30.
 4. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30  rodziny z Jadwigowa: Łatów, Kudłów i Parzniewskich.
 5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 16.04.2023
15/04

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCNA 16 KWIETNIA 2023 ROKU

 

 1. Przeżywamy niedzielę miłosierdzia Bożego.
 2. W tym tygodniu rozpoczynamy spotkania z dziećmi komunijnymi.
 3. W prasie katolickiej: To, że modlitwą można wyprosić u Boga czyjeś nawrócenie, jest prawdą znaną wierzącym od wieków. Czy można jednak dla kogoś, kto uważa się za ateistę, a nawet wroga Kościoła, wymodlić zbawienie? O tym, jak z ateistami rozmawiać o religii, skąd bierze się niewiara i jak zbliżyć się do tajemnicy Boga ukrytego.
 4. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30  rodziny z Jadwigowa: Łatów, Kudłów i Parzniewskich.
 5. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 10.04.2023
09/04

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 10 KWIETNIA 2023 ROKU

 

 1. Przeżywamy oktawę Wielkanocy, w przyszłą niedzielę niedziela Miłosierdzia Bożego.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu grobu i ciemnicy w kościele: panom Organiście, Andrzejowi Bryła, Grzegorzowi Siemińskiemu oraz państwu Wojewodom. A także wszystkim, którzy uczestniczyli w liturgii wielkiego tygodnia: Krzysztof Gasiński, Łukasz Bugaj, Jacek Gruca, Anna Huptyś, Kinga Ożarowska, Zuzanna Huptyś, Bożena Całka, Robert Huptyś, Oliwier Ożarowski. Od lat podejmują tę posługę i starają się o dobry przekaz Pisma Świętego. Przy tej okazji dziękuję także dzieciom: Julia Wel, Karolina Wójcik, Olek Łataś, którzy regularnie podejmują liturgię słowa w każdą niedzielę. Dziękuję ministrantom, którzy podjęli trud czuwania przez cały wielki Piątek i Sobotę oraz przygotowali liturgię. Dziękuję jednostce OSP Chlewice za czuwanie przy grobie Pańskim, pocztom sztandarowym także z Jadwigowa i Jaronowic. Wszystkim, którzy przygotowali feretrony i brali udział u procesji rezurekcyjnej. Bardzo wiele parafian i gości odwiedziło świątynię w czasie Triduum paschalnego, zarówno  w czasie nabożeństw jak i w ciągu adoracji NS.
 3. Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Kuleta Elżbieta, Siemińska Edyta, Szczechla Agata, Piasecka Halina, Miedziak Józef. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30  rodziny z ul. Piekarskiej.
 4. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kościół, które składacie.

Ogłoszenia duszpasterskie 2.04.2023
02/04

NIEDZIELA PALMOWA 2 KWIETNIA 2023 ROKU

 

 1. Przeżywamy dziś niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Na każdej mszy św. Poświęcenie palm, a na mszy św. O godz. 11.30 uroczysta procesja wokół kościoła. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. We wtorek i środę możliwość skorzystania z sakramentu pokuty od godz. 17.00.
 2. Drogę krzyżową ulicami Zieloną i Strażacką rozpoczniemy po ostatniej mszy św. Zabieramy duży krzyż, są przygotowane pochodnie.
 3. W poniedziałek po mszy św. montujemy konstrukcję pod ciemnicę na ołtarzu św. Michała Archanioła i grobu w kaplicy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na kwiaty do grobu, zebraliśmy 1600 zł.
 4. W kościele na krótko pojawiły się obrusy na wielki post i adwent ufundowane w dużej części przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Jest pięć dużych obrów i sześć małych, ich koszt 1750 zł.
 5. Zapraszam ministrantów na spotkanie we wtorek po mszy św. W kościele.
 6. Liturgia Wielkiego Tygodnia przedstawia się następująco: Wielki czwartek o godzinie 18.00 msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po mszy świętej adoracja NS w ołtarzu wystawienia zwanym „Ciemnicą” do godziny 22.00.Zapraszam o godz. 20.00 parafian z Jaronowic, o 20.30 z Jadwigowa o 21.00 z Damian i o 21.30 z Chlewic. O godzinie 20.00 montaż słowno-muzyczny „Na sto lat Janowi Pawłowi II” w wykonaniu zespołu teatralnego przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie. W wielki piątek Adoracja NS od rana od godz. 8.00. Liturgię wielkopiątkową rozpoczynamy o godz. 16.30. Najpierw droga krzyżowa, liturgia słowa, adoracja krzyża i komunia św. Potem wystawienie NS w ołtarzu zwanym „Grobem Pańskim” do 23.00. W tym dniu obowiązuje nas  post ścisły. Ofiara składana w Wielki Piątek przeznaczona jest na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w ziemi świętej. O godzinie 21.00 misterium męki Pańskiej także w wykonaniu Zespołu teatralnego z Cieszyna a także wspólna modlitwa. W czasie adoracji wiele fragmentów z biblii audio popularnej w tym czasie. W wielką sobotę poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny: 9.00, 10.00 i 11.00, o godz. 12.00 w Jaronowicach i 12.30 w Damianach.  Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się o godz. 19.00 w kościele. Następnie adoracja NS do 22.00. Zapraszam do modlitewnej zadumy i refleksji w czasie Triduum paschalnego i świąt wielkanocnych.
 7. W niedzielę wielkanocną rezurekcja o godz. 6.00 i msze św. O 9.00 11.30 12.30 i 30
 8. W poniedziałek wielkanocny msze św. tak jak w każdą niedzielę i święto. Wspieramy w tym dniu ofiarą Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 9. Proszę o zorganizowanie się parafian do niesienia feletronów i chorągwi w czasie procesji rezurekcyjnej. Chorągwie są już w kaplicy. Dziękuję paniom z Chlewic ze Stowarzyszenia Moskorzewianie za wykonanie ozdobnych palm.
 10. Zapraszam strażaków, harcerzy i ministrantów do czuwania przy Grobie Pańskim od liturgii wielkopiątkowej oraz w wielką sobotę od godz. 8.00.
 11. Transmisje nabożeństw z kościoła w wielki czwartek, piątek, sobotę i świąteczne o godz. 11.30 i 15.30.
 12. Dziękuję za wszystkie ofiary na kościół złożone na składkę tegoroczną. Przeczytam je po świętach. Instalację fotowoltaniczną wykonujemy zaraz po świętach, na pewno w kwietniu. Jak ogłaszałem wcześniej yak i teraz dziękuję za wszystkie ofiary, które w tych trudnych czasach są wyrazem waszej troski o parafię przy moim skromnym udziale.
 13. Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Kosowska Anna i Monika, Łata Barbara. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 14.00 pozostałe rodziny z ul. Żródłowej.

Ogłoszenia duszpasterskie 26.03.2023
25/03

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 MARCA 2023 ROKU

 

 1. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 17.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. w dni powszednie o godzinie 18.00.
 2. W przyszłą niedzielę palmową rozpoczynamy obchody wielkiego tygodnia. Na wszystkich mszach świętych czytanie męki pańskiej. Uroczysta procesja z palmami na mszy św. O godzinie 11.30. Gorzkie żale w przyszłą niedzielę po ostatniej mszy św. Wszystkich mieszkańców naszej parafii i gości zapraszam na drogę krzyżową ulicami Chlewic (Zielona i Strażacka) po mszy św., która zakończy się Apelem Jasnogórskim. Proszę o zabranie na drogę krzyżową świecy, lampionów, pochodni. Zapraszam ministrantów, koła różańcowe, strażaków, harcerzy i wszystkich parafian. Na stronie internetowej tekst ewangelii, zapraszam te same osoby co w ubiegłym roku. Rozważania drogi krzyżowej związane ze św. Janem Pawłem II w rocznicę jego śmierci.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Chuptyś Zofia, Renata Czajkowska. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Zynek Barbara, Kosowska Monika, Łata Barbara.

Ogłoszenia duszpasterskie 19.03.2023
18/03

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 19 MARCA 2023 ROKU

 

 1. Jutro uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, w sobotę uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzień świętości życia.
 2. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św.
 3. W przyszłą niedzielę udajemy się do Cieszyna na misterium męki Pańskiej. Chodzi o przedstawienie i spektakl w teatrze państwowym im. A Mickiewicza. Siostra Jadwiga twórca całości wynajmuje teatr dla aktorów, którzy nie są profesjonalistami i tworzą misterium religijne. Wyjeżdżajmy po pierwszej mszy świętej. Wszystkich uczestników zapraszam na tę mszę św. o godz. 9.00, obowiązkowo. Do teatru wchodzimy około godziny 15.00, misterium rozpoczyna się o godzinie 16.00 i trwa 3,5 godziny, wrócimy więc przed północą. Nasza grupa liczy trzydzieści osób.
 4. Najważniejszą pracą planowaną na ten rok jest dokończenie remontu ołtarza głównego: instalacja obrazu św. Rodziny na zasuwie elektrycznej, malowanie całego ołtarza w kolorze zielonym podobnym do paska polichromii i tabernakulum i zainstalowanie złoconych elementów, które są w tej chwili w kaplicy. Kosztorys tych prac wynosi 79515 zł. Mam nadzieję, że w zdecydowanej większości te prace sfinansujemy z dotacji ŚWKZ, Województwa Świętokrzyskiego i różnych fundacji. I tutaj nie będzie potrzebny wielki udział własny. Zdecydowałem po wielu wahaniach że podejmiemy również w tym roku zakup i montaż instalacji fotowoltanicznej potrzebnej do utrzymania finasowania ogrzewania kościoła. Do tej pory sprawdziłem, że na ogrzanie kościoła potrzebujemy energii równej około 15000 kwH. Koszt takiej ilości energii wynosił do tej pory około 10 tys zł. Składka, którą zbieraliśmy na ten cel wystarczała w połączeniu z tacą. Dzięki tarczom rządowym tę cenę utrzymaliśmy również w tym roku. Jednak wszyscy wiemy, że to zmieni się radykalnie od przyszłego roku. Dwukrotny wzrost cen energii spowodowałby konieczność poważnego ograniczenia ogrzewania, co uderzyłoby we wszystko co dotychczas zostało zrobione. Zdecydowałem więc, że instalacja jest niezbędna i możliwa do wykonania dlatego, że w naszej parafii jest zwyczaj zbierania składki na ogrzewanie. Ta składka będzie cały czas ta sama, a wszystkie wysiłki moje zmierzają do tego, żeby ona nie wzrosła dwa razy. W tej chwili instalacja fotowoltaiczna byłaby rozliczana u nas w ten sposób, że kwartalnie firma Fortum, od której kupujemy energię płaci za wyprodukowaną energię 55 gr. Za kwh a kupujemy za 78 gr. Ten sam kwh w rozliczeniu kwartalnym. Zamierzam więc zainstalować 20 kw aby przewymiarować ją w ilości potrzebnej dla nas. Koszt instalacji prowadzonej przez firmę pana Roberta Chruszcz z Koniecpola wynosić będzie blisko 80000 zł. To instalacja naziemna na łące za ogrodzeniem od strony ulicy Strażackiej poza terenem utwardzonym na parking. Koszt instalacji jest duży i spłacenie jej będzie wymagało zadłużenia parafii ale myślę, że to jedyne wyjście które jest rozsądne i ukształtuje działanie parafii na wiele najbliższych lat Jednocześnie wobec ogromu problemów ekonomicznych teraźniejszych proszę o ofiary na te prace w takim samym wymiarze jak w ubiegłym roku. Jak już powiedziałem, że warunkiem jest przeświadczenie o tym, że zamontowanie instalacji nie będzie oznaczać zlikwidowanie składek na ogrzewanie. Pojęcie tych składek w następnych latach pozwoli nam spłacić kredyt i podjąć inne wydatki.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj:Wrona Katarzyna, Młynarczyk Bożena, Grzyb Bożena. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Renata Czajkowska, Chuptyś Grażyna, . Bóg zapłać za ofiary na kościół

Ogłoszenia duszpasterskie 12.03.2023
11/03

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 12 MARCA 2023 ROKU

 

 1. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. W dni powszednie o godz. 17.00
 2. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczęliśmy dziś. Prowadzi je ks. Sercanin. Dzieci z całą szkołą uczestniczą we mszy św. o godzinie 8.00 w poniedziałek i wtorek. We wtorek o 11.30 msza św. na której będziemy udzielać sakramentu namaszczenia chorych dla wszystkich uczestniczących we mszy św. starajmy się umożliwić udział w tej mszy św. chorym i samotnym. We wtorek księża w dekanacie będą służyć nam spowiedzią. We wtorek taca przeznaczona dla księży sercanów. W środę udam się do chorych od 10.00. Proszę ich zgłaszać w zakrystii.Plan w gablocie.
 3. Kurs przedmałżeński dekanalny w parafii Szczekociny w niedzielę o godz. 15.00 w salce katechetycznej.
 4. Baranki wielkanocne możemy nabyć aby włączyć się w pomoc dla potrzebujących prowadzoną przez Caritas.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Marzec Monika, Mikitiuk Sylwia, Domagała Katarzyna. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Młynarczyk Bożena, Grzyb Bożena, Wrona Katarzyna. Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.