Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Żywy Różaniec

Rozważanie
06/11

SPOTKANIE WSPÓLNOTY RÓŻAŃCOWEJ ∙ LIPIEC

Królowo rodzin, Królowo pokoju

  1. Franciszek Zawadzki

W kościelnych środowiskach często się słyszy współcześnie, że rodzina przeżywa kryzys. Wskazuje się przy tej okazji różnorakie źródła tego kryzysu. Wskazuje się także sposoby jego przezwyciężenia. Skupiają się one najczęściej na krytyce liberalnych poglądów, które dopuszczają dowolne definiowanie tego, czym jest rodzina i nie liczą się z dotychczas utrwalonymi wzorcami. Niektórzy próbują nakazami wzywać do trzymania się tradycyjnych sposobów patrzenia na rodzinę. Ten sposób myślenia kryje w sobie przekonanie, że niegdyś rodziny były lepsze niż obecnie, a kryzys rodziny to domena naszych czasów. Byłoby to jednak bardzo uproszczone spojrzenie.

Sięgając do literatury, sztuki, wiedzy historycznej... możemy się przekonać, że w każdym czasie rodziny narażone były na kryzysy spowodowane różnorakimi przyczynami. Co więcej – jeśli otworzymy karty Pisma Świętego, także możemy się o tym przekonać, że autorzy natchnieni mieli świadomość wielu ran, których doświadczały rodziny i to te, które stawały się miejscem szczególnego Bożego działania. Czymże innym, jak nie kryzysem rodziny było morderstwo dokonane przez Kaina na bracie. Kryzysem rodziny było wypędzenie Ismaela i jego matki przez Abrahama. Najoczywistszym cudzołóstwem było działanie Dawida, który wziął do siebie żonę Uriasza, jego samego skazując na śmierć. Nie żyjemy więc w czasach szczególnych pod tym względem, co wcale nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nasze rodziny. Możemy jednak troskę o rodziny podejmować ze spokojem i ufnością w Bożą pomoc, a nie ze strachem, krytyką i przemocą. To jedyna droga.

Wśród rodzin tysięcy pokoleń ludzkich, jest także Święta Rodzina z Nazaretu – rodzina Jezusa, Maryi i Józefa. Rodzina, której historię zaczynamy poznawać na kartach Nowego Testamentu jako owianą skandalem. Maryja jest w ciąży zanim zamieszkała z mężem, Józef zamierza z nią zerwać, urodziny dziecka w podróży, migracja do Egiptu, zagubienie syna w Jerozolimie, a później Jego poniżenie i haniebna śmierć na krzyżu. Taką historię rodzinną poznajemy czytając Ewangelie. Ale to jednocześnie historia miłości. To także historia wzajemnej troski, opieki, szukania porozumienia… mimo wszystko. Właśnie to, co trudne w historii tej ewangelijnej rodziny może sprawić, że Święta Rodzina z Nazaretu jest bliska każdemu z nas i każdej współczesnej rodzinie. Nie dlatego, że to rodzina idealna, ale także dlatego, że tak bardzo zakorzeniona w tych wszystkich kryzysach, które zawsze i wszędzie towarzyszyły każdej ludzkiej rodzinie. Z tym większą ufnością wzywajmy wstawiennictwa Maryi w naszych rodzinnych sprawach. Te sprawy są inne niż te, z którymi zmagały się wcześniejsze pokolenia, tak jak inne były sprawy Świętej Rodziny z Nazaretu. Inne są po prostu okoliczności. Możemy być jednak pewni, że i dziś Maryja – Królowa Rodzin, jest przy nas i przy tworzonych przez nas rodzinach. Ona jest z nami wspierając wszystko to, co piękne i dobre i rozumiejąc każdy kryzys, którego doświadczamy. Jedyne do czego nas wzywa to szczera miłość, która każdy kryzys może pokonać i przemienić.

W Litanii loretańskiej nazywamy także Maryję Królową Pokoju. Aby odkryć jej oblicze krzewicielki pokoju, sięgnijmy do tych ewangelijnych scen, które przedstawiają nam Matkę Chrystusa. Maryja jest dziewczyną z Nazaretu, która z pokorą serca zgadza się pełnić wolę Bożą, ufając, że bierze udział w misji istotnej dla całego jej narodu. Ona idzie wesprzeć swoją krewną Elżbietę, niosąc jej radość i pomoc, a później sama otacza czułą i troskliwą opieką swoje nowo-narodzone i dorastające dziecko – Syna Bożego. To ona dostrzega potrzeby nowożeńców w Kanie Galilejskiej i stara się im zaradzić, Ona stoi aż do końca pod krzyżem Chrystusa a później wspiera Jego uczniów swoją obecnością i modlitwą. To wszystko są świadectwa jej troski o pokój. Pokój, który zaczyna się w naszych sercach i w tych najmniejszych społecznościach, które tworzymy – w naszych rodzinach, zakładach pracy, szkołach, firmach, wioskach i miastach. Bez pokoju w nich, świat będzie areną wojen, a my pełni napięć i niepokoju nie będziemy potrafili temu zaradzić. W obliczu tylu nieporozumień, wojen i krzywd, które targają współczesnym światem, nie czekajmy aż inni za nas podejmą walkę o budowanie pokoju, możemy go tworzyć już dziś – tak jak Maryja.

Królowo Rodzin i Królowo Pokoju! Módl się za nami!

 

Intencja
06/11

 

Intencje Żywego Różańca na lipiec 2024 r.

image_print

1.  Intencja ogólna

Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują i ich bliskim moc Pana i aby coraz bardziej stawał się dla wszystkich widzialnym znakiem współczucia i nadziei.

2Intencja misyjna

Módlmy się aby nasi bracia i siostry, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa, odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

3. Intencja Krucjaty Modlitwy za Ojczyznę

Módlmy się o stosowną pogodę, obfite plony i błogosławieństwo Boże dla rolników i pracujących na roli oraz o mądrość dla rządzących i pokój na świecie.

4. Intencja lokalna

Módlmy się o szczęśliwy i z Bogiem przeżywany czas wakacji i urlopów.

Zmiana tajemnic
06/11



Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.