Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Obraz Matki Bożej Różńcowej
18/12

Prace przy konserwacji obrazu MB Różańcowej z ołtarza głównego zostały zakończone, odebrane przez ŚWKZ i rozliczone. Całkowity koszt prac to 22191,66 zł w tym 15000 zł dotacji z Województwa Świętokrzyskiego i 7191,66 zł udziału własnego. Prace polegały na zdjęciu wszystkich niewłaściwych materiałów użytych ostatnio: gipsów w ubytkach ramy, farb, foli aluminiowej w tle. Tło zostało pokryte w całości srebrem w macie i polerze co stworzyło piękną kompozycję kwiatową, profile ramy zostały pozłocone całkowicie od nowa, złocenia uszaków w ramie oraz sukienka zostały wyczyszczone, zabezpieczone i scalone kolorystycznie. Wykonawcą prac jest pan Sebastian Smagłowski z Krakowa.

Zakończylismy prace w kaplicy
20/11

Konserwacja obrazu św. Rodziny z ołtarza głównego została zakończona, odebrana przez ŚWKZ i rozliczona. Całkowity koszt to 15557 zł, w tym dotacja z powiatu włoszczowskiego 10890 zł i udział własny 4667 zł. Prace w kaplicy zostały zakończone na ten rok, obejmowały one: remont tynków, izolację poziomą na ścianie od zakrystii, instalację nowych punktów oświetlenia, likwidację licznika w zakrystii i malowanie takie jak w prezbiterium oraz zakup kamienia na posadzkę. Na wiosnę położymy posadzkę i wymienimy drzwi w najbliższym czasie. Wychodząc z kościoła możemy przejść przez kaplicę. Wykonawcą wszystkich prac jest firma pana Sebastiana Smagłowskiego z Krakowa.

Prace remontowe w kaplicy
08/11

Trwają prace remontowe w kaplicy naszego kościoła. Będzie ona wyglądać tak jak prezbiterium. Oto fotorelacja.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic
01/10

W piątek 24 września udaliśmy się dosanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej aby po raz kolejny zatrzymać się w tym urokliwym miejscu i uczestniczyć we mszy św. o godzinie 12.00. Po krótkim odpoczynku i posiłku w sanktuarium wyjechaliśmy do Wadowic. Najpierw zwiedzaliśmy muzeum 'Dom rodzinny Jana Pawła II' a następnie bazylikę wadowicką i rynek. Dopisała nam pogoda w tym wrześniowym dniu, mogliśmy wspólnie spędzić czas, pomodlić się i odpocząć. W 37 osobowej grupie było 14 uczniów naszej szkoły z klasy siódmej i ósmej.

 

Pielgrzymka parafialna na ŚW. Krzyż
11/09

W sobotę 4 września w 17-osobowej grupie udaliśmy się do Nowej Słupi. Przepiękna pogoda towarzyszyła nam w trudnym, ale urokliwym podejściu do sanktuarium Krzyża Świętego. Na miejscu przewodnik oprowadził nas po klasztorze. W tym dniu spotkały się osoby konsekrowane z naszej diecezji. Uczestniczyliśmy w eucharystii o godzinie 12.00, której przewodniczył biskup pomocniczy kielecki Andrzej Kaleta. Niepowtarzalne wrażenie zrobił na nas chór ponad 200 sióstr zakonnych i zakonników. Potem zeszliśmy spacerkiem do Huty Szklanej i po posiłku po 15.00 wyruszyliśmy do Tokarni. Bywaliśmy tam przy różnych okazjach ale zwiedzanie stałej ekspozycji naprawdę robi wrażenie. Znów był wiec długi spacer po wszystkich obiektach. Potem zmęczeni wróciliśmy do domu. Zrobiliśmy sporo kilometrów w bardzo zgranej i grpie, która na prawdę cieszyła się tym dobrze przeżytym dniem.

 

Pielgrzymka piesza ze Salowej Woli w naszej parafii
24/08

Pielgrzymka piesza na Jasną Górę ze Stalowej Woli przed pandemią liczyła ponad tysiąc uczestników i aterenie naszej parafii zatrzymywała się na posiłeg obiadowy w Jaronowicach i Chlewicach. Spożywali posiłek przygotowany przez naszych parafian. Natomiast w ubiegłym roku i bieżącym pielgrzymka liczyła ponad trzysta osób, dojeżdżających sztafetowo na każdy dzień. Stała grupa obsługi liczyła 70 osób. Pielgrzymi zrezygnowali więc z posiłków i noclegów na trasie. Natomiast wszyscy pielgrzymi mogli się zmieścić w naszej świątyni na mszy świętej. Potem pozostali na krótki odpoczynek pod kościołem i na podwórku plebanii. W mszy św. pielgrzymkowej o godz. 12.30 w poniedziałek 11 sierpnia uczestniczli nasi parafianie. 

We wspólnej modlitwie zawierzaliśmy nasze drogi do Boga opiece Matki Bożej prosząc o Jej wstawiennictwo i opiekę. 

 

Obraz Świętej Rodziny
14/08

Oto krótki opis: 

Krótki opis zabytku (czas powstania, itp.): Obraz namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 185 x 123 cm. W XVII w. Na obrazie widoczne są na pierwszym planie postacie Matki Bożej z Chrystusem na kolanach i św. Anna. Za nimi stoją odpowiednio św. Józef i św. Joachim. Centralną postacią, na którą skierowane jest światło jest Dzieciątko Jezus klęczące na jedno kolano. Prawą rączką chwyta zielone winogrono, które podaje mu Matka Boska, lewą wyciąga w kierunku św. Anny, która ją podtrzymuje. Św. Anna prawą rękę trzyma na rozłożonej na kolanach księdze. Napisy w prawym dolnym rogu: ZABYTNOŚCI WIELŚMICH, BONTANIEGO DZIEDZICA I KOLATORA TEJ ŚWIĄTYNI. Są też napisy o renowacjach obrazu” ZA BYTNOŚCI K.J.WOCH…TEN OBRAZ ODNOWIONY PRZEZ ADAMA KOSZCZAK 1865” na innej: „ODNOWIONO W 1986 KS.ST.ROGOZIŃSKIEGO A.BRYŁA” Obraz powstał wcześniej niż świątynia, prawdopodobnie przeniesiono go więc ze starej świątyni bądź innego miejsca. Zabytek został wpisany w księdze rejestru prowadzonej przez konserwatora zabytków pod numerem: 373 B, poz.                                                                                       Obraz został zabrany do pracowni państwa Smagłowskich do Krakowa.                                                                                                                                                                                    

Zakończenie roku szkolnego
25/06

Zakończenie roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Chlewicach mialo dziś szczególnie uroczysty charakter. Zostało połączone z zakończeniem roku dla asolwentów szkoły z kalsy ósmej i pożegnanie pani dyrektor Jolanty Michalczyk odchodzącej na emeryturę. W obecności pana wójta Andrzeja Walaska i przewodniczącego rady gminy pana Sebastiana Kosowskiego uczniowie otrzymali świadectwa dyplomy i podziękowania za caloroczną pracę. Oczywiście nie zabraklo też słów wdzięczności dla rodziców i pracowników szkoły. Dziękuję wszystkim za współpracę w mininym roku szkolnym: dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży. W ubiegłym roku szkolnym mimo pandemii udało nam się zoorganizować uroczystości pierwszej komunii świętej, rocznicy i sakramentu bierzmowania i na koniec wisienka na torcie czyli uroczystość Bożego Ciała i peregrynacja obrazu św. Józefa. Ze względu na niewielką ilość dzieci te uroczystości nabrały szczególnego charakteru. Taka mała szkoła to jak rodzina. Na koniec wzruszające zdjęcie pamiątkowe całej szkoły, która spotkała się wreszcie razem po pandemii. Zapraszam do modlitwy dziękczynnej i komunii św. w najbliższą niedzielę wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli.

Peregrynacja obrazu świętego Józefa
17/06

Peregrynacja obrazu św. Józefa trwała w naszej parafii od 5 do 12 czerwca. Czas peregrynacji przypadał na oktawę Bożego Ciała. Zrodził się więc pomysł, aby tak zaplanować dekorację ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała, aby można było wykorzystać kwiaty z ołtarzy do dekoracji obrazu. Pomysł zaowocował bardzo wielkim zaangażowaniem parafian w dekorację obrazu.

Kolejną okolicznością związaną z organizacją czuwań był czas modlitwy nabożeństwem czerwcowym i procesją w czasie oktawy Bożego Ciała. W sobotę 5 czerwca ks. Proboszcz w asyście strażaków udał się samochodem bojowym do parafii Moskorzew. Parafianie zgromadzeni przed kościołem powitali obraz i trwali na modlitwie od godziny 18.00 do 20.00. W niedzielę uczestnicząc w eucharystii parafianie wsłuchiwali się rozważanie ks. Proboszcza dotyczące świętości i życia św. Józefa. Wieczorem o 20.30 zgromadzili się jeszcze na modlitwę różańcową i Apel Jasnogórski.

Natomiast od poniedziałku do piątku parafianie z różnych miejscowości uczestniczyli w trzygodzinnym czuwaniu od 18.00 do 21.00 na które składały się następujące elementy: wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Najświętszego Serca Jezusowego, procesja wokół kościoła, następnie wierni świeccy prowadzili modlitwę różańcową, modlitwy i czuwania dla różnych stanów. O godzinie 20.00 rozpoczynała się msza św. zakończona apelem jasnogórskim. W sobotę nasi parafianie zgromadzili się licznie na uroczystą mszę św. na pożegnanie obrazu, który podjęli parafianie z Kossowa.

Uroczystość Bożego Ciała i Oktawa
17/06

W tym roku wybraliśmy się z procesją w uroczystość Bożego Ciała po mszy św. o godzinie 10.00. Trasa procesji prowadziła poprzez cztery ołtarze: dwa na ul. Źródłowej, na ul Partyzantów i 16-go Stycznia. W oktawę Bożego Ciała te same cztery ołtarze ustawiliśmy wokół kościoła. Ołtarze przygotowywali parafianie z ul. Źródłowej, Błonia, Górnej, z Jadwigowa, z ul. Partyzantów, Cichej, Damian oraz Jaronowic. Liczne uczestnictwo wiernych było nam wszystkim bardzo potrzebne po czasie pandemii. Piękną oprawę uroczystości zapewniły panie w strojach ludowych z Jaronowic, młodziez szkolna także w strojach ludowych, ministranci, dzieci komunijne i rocznicowe, strażacy ze wszystkich jednostek w parafii.

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.