Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Zakończenie roku szkolnego
25/06

Zakończenie roku szkolnego w Zespole Placówek Oświatowych w Chlewicach mialo dziś szczególnie uroczysty charakter. Zostało połączone z zakończeniem roku dla asolwentów szkoły z kalsy ósmej i pożegnanie pani dyrektor Jolanty Michalczyk odchodzącej na emeryturę. W obecności pana wójta Andrzeja Walaska i przewodniczącego rady gminy pana Sebastiana Kosowskiego uczniowie otrzymali świadectwa dyplomy i podziękowania za caloroczną pracę. Oczywiście nie zabraklo też słów wdzięczności dla rodziców i pracowników szkoły. Dziękuję wszystkim za współpracę w mininym roku szkolnym: dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży. W ubiegłym roku szkolnym mimo pandemii udało nam się zoorganizować uroczystości pierwszej komunii świętej, rocznicy i sakramentu bierzmowania i na koniec wisienka na torcie czyli uroczystość Bożego Ciała i peregrynacja obrazu św. Józefa. Ze względu na niewielką ilość dzieci te uroczystości nabrały szczególnego charakteru. Taka mała szkoła to jak rodzina. Na koniec wzruszające zdjęcie pamiątkowe całej szkoły, która spotkała się wreszcie razem po pandemii. Zapraszam do modlitwy dziękczynnej i komunii św. w najbliższą niedzielę wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli.

Peregrynacja obrazu świętego Józefa
17/06

Peregrynacja obrazu św. Józefa trwała w naszej parafii od 5 do 12 czerwca. Czas peregrynacji przypadał na oktawę Bożego Ciała. Zrodził się więc pomysł, aby tak zaplanować dekorację ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała, aby można było wykorzystać kwiaty z ołtarzy do dekoracji obrazu. Pomysł zaowocował bardzo wielkim zaangażowaniem parafian w dekorację obrazu.

Kolejną okolicznością związaną z organizacją czuwań był czas modlitwy nabożeństwem czerwcowym i procesją w czasie oktawy Bożego Ciała. W sobotę 5 czerwca ks. Proboszcz w asyście strażaków udał się samochodem bojowym do parafii Moskorzew. Parafianie zgromadzeni przed kościołem powitali obraz i trwali na modlitwie od godziny 18.00 do 20.00. W niedzielę uczestnicząc w eucharystii parafianie wsłuchiwali się rozważanie ks. Proboszcza dotyczące świętości i życia św. Józefa. Wieczorem o 20.30 zgromadzili się jeszcze na modlitwę różańcową i Apel Jasnogórski.

Natomiast od poniedziałku do piątku parafianie z różnych miejscowości uczestniczyli w trzygodzinnym czuwaniu od 18.00 do 21.00 na które składały się następujące elementy: wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania do Najświętszego Serca Jezusowego, procesja wokół kościoła, następnie wierni świeccy prowadzili modlitwę różańcową, modlitwy i czuwania dla różnych stanów. O godzinie 20.00 rozpoczynała się msza św. zakończona apelem jasnogórskim. W sobotę nasi parafianie zgromadzili się licznie na uroczystą mszę św. na pożegnanie obrazu, który podjęli parafianie z Kossowa.

Uroczystość Bożego Ciała i Oktawa
17/06

W tym roku wybraliśmy się z procesją w uroczystość Bożego Ciała po mszy św. o godzinie 10.00. Trasa procesji prowadziła poprzez cztery ołtarze: dwa na ul. Źródłowej, na ul Partyzantów i 16-go Stycznia. W oktawę Bożego Ciała te same cztery ołtarze ustawiliśmy wokół kościoła. Ołtarze przygotowywali parafianie z ul. Źródłowej, Błonia, Górnej, z Jadwigowa, z ul. Partyzantów, Cichej, Damian oraz Jaronowic. Liczne uczestnictwo wiernych było nam wszystkim bardzo potrzebne po czasie pandemii. Piękną oprawę uroczystości zapewniły panie w strojach ludowych z Jaronowic, młodziez szkolna także w strojach ludowych, ministranci, dzieci komunijne i rocznicowe, strażacy ze wszystkich jednostek w parafii.

Uroczystość pierwszej komunii świętej 22.05.2021 r
03/06

W sobotę 22 maja 2021 r. siedem dzieci przystąpiło do pierwszej komunii świętej. Zawierzamy Bogu dzieci i ich rodziców. Przygotowanie do uroczystości bylo naznaczone czaem pademii i przeniosło przygotowanie dzieci na barki rodziców i opiekónów. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili sie do uroczystości. Zdjęcia autorstwa pana Fatygi ze Szczekocin. Ks. proboszcz

 

Życzenia wielkanocne 2021 r.
03/04

Po mrokach śmierci jaśnieje światło Zmartwychwstałego Pana, który jest Drogą Prawdą i Życiem.

 

Radując się wolnością, którą niesie Chrystus pragnę życzyć dużo Nadziei, która była potrzebna w Wielki Piątek, Wiary, która była poddana próbie w Wielką Sobotę i Miłości, która powstałą do nowego życia w Wielką Niedzielę.

 

Niech Chrystus Zmartwychwstały błogosławi, umacnia i towarzyszy w niełatwej codzienności.

Zdrowych, spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Ks proboszcz

 

Rozpoczynamy transmisję internetową nabożeństw w kościele parafialnym
05/02

Z wielką radością pragnę ogłosić, że w naszym kościele został zainstalowany sprzęt potrzebny do tego, żeby transmitować w internecie na żywo nabożeństwa odbywające się w świątyni. Jest on częścią nowego monitoringu wokół kościoła i plebani, który został wykonany w ostatnim czasie. Dzięki potrzebnym urządzeniom i dobremu łączu internetowemu, którym jest światłowód nawet 100 osób może nas oglądać jednocześnie. Oczywiście to są założenia. W praktyce mogą wystąpić rózne problemy, które bedziemy usuwać w miarę możliwości. Większość nabożeństw będzie dostępna przez transmisję na żywo. W trudnym czasie pademii będzie to dawało możliwośc łączności duchowej wielu parafian a także i wiernych z różnych stron Polski i świata z naszą parafią. Ufam, że pomoże to nam przezwyciężać trudności związane aktualną sytuacją a także posłuży nam w przyszłości. W praktyce będzie to wyglądać to tak, że każda transmisja będzie dostępna ze strony parafialnej po kliknięciu na ikonę dostępną w 'Starcie'. Pod tym samym linkiem będzie można obejrzeć w dowolnym czasie ostatnią transmisję. Zapraszam do wspólnej modlitwy

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2020
26/12

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy przekazujemy sobie ogrom życzliwości, ciepła, miłości i przebaczenia. Wszystko, co dobre ma jednak swoje źródło. Jest nim Nowonarodzony Zbawiciel – Jezus Chrystus.

 

Życzę Wam, aby czas Świąt Bożego Narodzenia był okazją do prawdziwego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Aby Słowo, które stało się ciałem prawdziwie zamieszkało między nami. 

Niech w każdym z nas narodzi się Chrystus, abyśmy mogli zmieniać świat na lepszy!

 

Wesołych Świąt Narodzenia Pańskiego i obfitości łask w nadchodzącym Nowym Roku!

Uroczystość Wszystkich Świętych
04/11

Dzień 1 listopada w naszej kulturze i chrześcijańskich zwyczajach  jest jedynym takim dniem w ciągu całego roku. Gromadzi nas we wspólnocie rodzinnej przy grobach naszych najbliższych. Nasi rodzice, dziadkowie, krewni, przyjaciele i wszyscy, którzy odeszli z tego świata gromadzą przy swoich grobach wszystkich żyjących, którzy czują się związani z umarłymi więzią nie przemijającą i wieczną. W tym roku, kiedy nie mogliśmy być na cmentarzu fizycznie jeszcze bardziej uświadamiamy sobie jak bardzo ważna jest w nas pamięć o miejscu pochowania ciał naszych najbliższych, o miejscu pamięci o nich. Ta troska jest nam potrzebna po to, aby nie umarła w nas nadzieja na nowe życie, abyśmy trwali w tajemnicy świętych obcowania w kościele. Tajemnica ta pozwala nam wzywać orędownictwa świętych w wypraszaniu wielu łask i wznoszenia modlitwy do Boga miłosiernego za wszystkie dusze oczekujące  na ostateczne oczyszczenie z wszelkiego grzechu umożliwiające oglądanie Boga twarzą w twarz.

Meble do zakrystii zostały dziś zamontowane
20/10

W ubiegłym roku zacząłem się zastanawiać co zrobić  ze stertami drzewa składowanymi na podwórku plebani. Skład zawieral drzewo pochodzące z wycinek przeprowadzonych w ostatnich latach przed moim przyjściem do parafii. Postanowiłem więc zasięgnąć wiedzy fachowców co można z nim zrobić. Opinia była jednoznaczna: drzewo było składowane niewłaściwie i uleglo rozkładowi. Jedynym wyjściem było wysegregowanie zdrowego drzewa i oddzielenie go od drzewa zbutwiałego i nadającego się na opał. Postanowiłem wykorzystać drewno, które się nadaje na meble i tak zrodził się pomysł mebli do zakrystii. Pan Piotr Stankiewicz podjął się fachowej selekcji drewna, projektu wykonania mebli do zakrystii z wykorzystaniem właśnie tego materiału, który był składowany. Połowa wyselekcjonowanego drewna nadawała się do wykorzystania do realizacji pomysłu. Efektem pracy pana Piotra przepiękne nowe meble do zakrystii kościoła. Koszt jego pracy wraz z materiałami to 14500 zł. 

 

Uroczystość bierzmowania
25/09

We wtorek 15 września ks. biskup ordynariusz Jan Piotrowski udzielił sakramentu bierzmowania jedenastu kandydatom. Dziewięć osób z naszej parafii z klasy ósmej i pierwszej szkoły średniej oraz dwie osoby z poza parafii. Roczny cykl przygotowania do przyjęcia sakramentu rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Młodzież uczestniczyla przez cały rok w liturgicznym życiu parafii, we mszy świętej świątecznej, nabożeństwach różańcowych i spotkaniach formacyjnych. W przygotowaniach w ostatnim etapie bezpośredniego przygotowania brali czynny udział pan organista Sebastian Kossowski i pani katechetka Janina Krzysztofik.

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.