Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie 15.01.2023
14/01

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 15 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie liturgiczne św Antoniego opata, we czwartek św. Sebastiana Pelczara biskupa, w sobotę św. Agnieszki dziewicy i męczennicy.
 2. W czasie ostatnich mrozów zniszczeniu uległy rynny na wysokości wejścia do kaplicy. Te rynny zostały naprawione. Na całej długości wokół kościoła zostały założone złączki między rynnami i śniegołapy, aby na przyszłość zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Dziękuję panu Arturowi Pakule za szybkie i rzeczowe załatwienie sprawy. Koszt 3800 zł.
 3. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Poniedziałek od 9.00 ul. Źródłowa od rodziny Kordaszewskich jedna strona.

Wtorek od 9.00 ul. Górna i Błonie do rodziny Ramsów.

Środa od 12.00 ul. Dolna i Błonie

Sobota od 9.00 ul. Piekarska, Młyńska i Rzeczna.

Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam pozostałe rodziny z ul. Strażackiej.                                                                                               

  Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 8.01.2023
07/01

 

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 8 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. Dzisiejsze święto kończy czas Bożego Narodzenia liturgicznie. Natomiast zwyczajowo śpiewamy kolędy do święta ofiarowania Pańskiego 2 lutego.
 2. Zapraszam wszystkich parafian na jasełka w wykonaniu dzieci szkoły podstawowej w Chlewicach po mszy św. o 11.30 w przyszłą niedzielę.
 3. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Poniedziałek od 9.00 Jadwigów od państwa Łatow do Gaimów.

Wtorek od 9.00 ul. 16-go stycznia od cmentarza do państwa Banasiów.

Środa od 9,00 od państwa Machalskich do końca.

Czwartek od 14.00 ul. Źrodłowa i Bankowa od państwa Baniaków jedna strona.

Sobota od 9.00 Jadwigów, od rodziny Wiekierów w stronę Chlewic i Jadwigów Gaje.

Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie  wczoraj: Bugaj Teresa, Zuchowicz Wioleta, Siemińska Beata i Grzegorz.                                                                                     

  Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z ul. Strażackiej: kosiorkiewicz, Lizoń, Jaworscy.                                                                                                 

Ogłoszenia duszpasterskie 1.01.2023
31/12

 

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI 1 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów kościoła. W piątek uroczystość Objawienia Pańskiego, msze św jak w każdą niedzielę, to dzień wolny od pracy i mamy obowiązek uczestniczyć we mszy św.. W przyszłą niedzielę święto chrztu Pańskiego.
 2. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Poniedziałek od 9.00 Jaronowice strona północna do państwa Włoszczyńskich.

Wtorek od 9.00 Jaronowice dalej strona północna i kolonia.

Środa od 9,00 Jaronowice strona południowa.

Czwartek od 14.00 Damiany strona północna od państwa Sygietów

Sobota od 9.00 Damiany strona południowa od państwa Adamusów.

Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie  wczoraj: Śpiewak Jadwiga i Sygiet Zofia.                                                                                      

Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z ul. Strażackiej: Bugajów, Zuchowiczow i Siemińskich.                                                                                                

 Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 26.12.2022
25/12

ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA 26 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 1. Jutro święto św. Jana ewangelisty, w tym dniu błogosławieństwo wina i modlitwa w intencji księdza biskupa ordynariusza w dniu imienin. W środę święto świętych młodzianków męczenników, w piątek święto św. rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. W sobotę zakończenie roku kalendarzowego. Zapraszam na mszę św. o godzinie 16.00 na modlitwę dziękczynną za cały miniony rok. W przyszłą niedzielę uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Nowy Rok.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie świątyni na święta: panu Andrzejowi Bryle, organiście i Grzegorzowi Siemińskiemu oraz kilku ministrantom a także panu leśniczemu Rajmundowi Turskiemu umożliwienie nam nabycia choinek. Pani Renacie Wojewoda dziękuję za stroiki świąteczne.
 3. Dziękuję pani Alinie Ligenza wraz synem za ofiarę 4000 zł na wykonanie i srebrzenie stojaka pod krzyż, który jest przed ołtarzem.
 4. Po dwóch latach przerwy chciałbym rozpocząć kolędę czyli wizytę duszpasterską do rodzin naszej parafii. Kolęda będzie się rozpoczynać o godzinie 9.00 rano do wieczora. Proszę o przywiezienie i odwiezienie po kolędzie każdego dnia. Chciałbym, żeby na kolędę udali się ze mną ministranci. Zapraszam ich na spotkanie jutro o godzinie 15.00 w kościele aby omówić zasady ich udziału w kolędzie. Ten czas kolędowy może być okazją do uzupełnienia składki na tegoroczne prace w kościele a także na ogrzewanie. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Czwartek od 9.00 ul. Polna, Partyzantów i Cicha od pani Machalskiej a później Dziopów

Piątek od 9.00 ul. Strażacka od państwa Bugajów

Sobota od 9.00 ul. Zielona od państwa Trelów

Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie  wczoraj: Agata Łataś, Agnieszka i Krzysztof Grzyb, Zygmunt Sygiet, Krystyna Gawlikowska.                                                                                                                                                                                                                               Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam pozostałe rodziny z Damian.                                                                                                 Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 18.12.2022
17/12

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU 18 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 1. Nowenna do Bożego Narodzenia o 6.40 rano przed mszą św. Spowiedź po roratach rano codziennie.
 2. Dziś czwarta niedziela adwentu. W sobotę wigilia Bożego Narodzenia – dzień modlitewnego oczekiwania na przyjście Pana. Dzień rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Niech to będą spotkania pełne dobroci i życzliwości wyrażone zwyczajem łamania się opłatkiem, wspólną modlitwą, czytaniem fragmentu ewangelii o Bożym Narodzeniu. Kościół zachęca w tym dniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 3. Tradycyjnie pasterka o północy, msze św. W niedzielę o 9.00 11.30 i 15.30. Natomiast w poniedziałek tradycyjne wspomnienie św. Szczepana. Msze święte o 9.00 11.30 i 15.30(poświęcenie owsa), w tym dniu wspieramy modlitwa i ofiarą nasze katolickie uczelnie.
 4. Od jutra ustawiamy dekorację bożonarodzeniową w kaplicy, natomiast we czwartek na godzinę 10.00 zapraszam ministrantów i chętnych do dekoracji choinek i szopki.
 5. Poświęcone opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista będzie również roznosił opłatki po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 6. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne.
 7. Dziękuję panu Jackowi Bryle za odśnieżanie parkingu, otoczenia kościoła i plebanii.
 8. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 9. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie wczoraj: .Witold i Marianna Górscy ich sąsiadka. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: rodziny z kolonii Damian.                                                                                                   Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 11.12.2022
10/12

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 11 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie liturgiczne św. Łucji dziewicy i męczennicy, w środę św. Jana od krzyża. Spowiedzi adwentowe w nadchodzącym tygodniu: poniedziałek Goleniowy, we wtorek Szczekociny, we Czwartek Kosów, w sobotę w Dzierzgowie.
 2. Czas adwentu ma podwójny wymiar oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa, ostateczne i kończące dzieje świata i Kościoła pielgrzymującego na ziemi. Uroczysta msza święta roratnia codziennie o godzinie 7.00
 3. W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Wszystkie nauki rekolekcyjne dostępne są na naszej stronie internetowej.
 4. Poświęcone opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista będzie również roznosił opłatki po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 5. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 6. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 7. Na stronie internetowej i w gablocie program pielgrzymki do Medzugorie w lipcu 2023 r. na festiwal młodych organizowanej przez Szczekociny.
 8. Dziękuję pani dyrektor i gronu pedagogicznemu szkoły za zorganizowanie udziału szkoły w rekolekcjach.
 9. Dziękuję panu Władysławowi Piaseckiemu za dorobienie kluczyka do tabernakulum.
 10. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie wczoraj: Grzyb Zofia i Anna, Bożena Całka.                                             Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: rodziny od Żyłów do Gorskich.                                                                                         

Ogłoszenia duszpasterskie 4.12.2022
03/12

 

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU 4 GRUDNIA 2022 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie św. Mikołaja biskupa, w środę św. Ambrożego, we czwartek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, odpust w naszej parafii msze św. o godzinie 12.00 i 16.00.
 2. Czas adwentu ma podwójny wymiar oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa, ostateczne i kończące dzieje świata i Kościoła pielgrzymującego na ziemi. Uroczysta msza święta roratnia codziennie o godzinie 7.00 oprócz poniedziałku i czwartku w tym tygodniu.
 3. Przeżywamy rekolekcje adwentowe. Prowadzi je ks. dr Henryk Majkrzak z Sosnowca. Jutro spowiedź z udziałem kapłanów z dekanatu, skorzystajmy z sakramentu pokuty. Jutro wspomagamy ofiarą na tacę księży sercanów.
 4. Poświęcone opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista będzie również roznosił opłatki po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 5. Dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone medaliki w uroczystość odpustową 8 grudnia na mszy św. o godz. 16.00.
 6. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 7. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.

Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie  wczoraj: Gawlikowska Krystyna, Wtorek Beata i Anna, Nowak Ewa.              Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: Grzyb Anna i Całka Bożena.                                                                                                   

Ogłoszenia duszpasterskie 27.11.2022
26/11

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 27 LISTOPADA 2022 ROKU

 

 1. W środę święto św.Andrzeja Apostoła, w sobotę wspomnienie św. Franciszka Ksawerego.
 2. Rozpoczynamy dziś nowy rok kościelny. Rok A w czytaniach niedzielnych. Czas adwentu ma podwójny wymiar oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa, ostateczne i kończące dzieje świata i Kościoła pielgrzymującego na ziemi. Uroczysta msza święta roratnia codziennie o godzinie 7.00.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca, spowiedź przed roratami.
 4. W sobotę rozpoczynamy rekolekcje adwentowe mszą św. o godzinie 17.00. Zapraszam wszystkich parafian na ich rozpoczęcie, zwłaszcza, że zakończą się w poniedziałek.
 5. Dziś poświęcam opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii.  Pan organista będzie również roznosił opłatki po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 6. Dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone medaliki w uroczystość odpustową 8 grudnia na mszy św. o godz. 16.00.
 7. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 8. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 9. Prace przeprowadzone w bieżącym roku obejmują trzy zadania: remont ambony to koszt 87 998,56 zł, w tym 60 tys dotacji MKiDN oraz 27998,56 zł wkładu własnego. Następnie Złocenie elementów ołtarza głównego: kolumn wraz z kapitelami, aniołów, ramy obrazów, glorii oraz malowanie tabernakulum to koszt 82945,20 zł, w tym 40 tys dotacji od fundacji LOTTO i 25 tys od ŚWKZwK i wkład własny 17945,20 zł oraz konserwacja techniczna szafy ołtarza głównego to koszt 20 tys zł w tym 15 tys, dotacji fundacji PGE i 5 tys wkładu własnego. Do tego doliczamy wykonanie posadzki w kaplicy. Ogółem koszt wszystkich prac to 201 tys. Zł w tym 145 tys dotacji i 56 tys wkładu własnego.
 10. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie wczoraj: : Pechta Jolanta, Tokarska Katarzyna, Zbrońska Aneta, Adamus Alicja.                                                                                                 Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: Gawlikowska Krystyna i Wtorek Beata.                                                                                                   Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 20.11.2022
19/11

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA 20 LISTOPADA 2022 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie Ofiarowania NMP, we wtorek św. Cecylii dziewicy i męczennicy, we czwartek Andrzeja Dung Lac prezbitera i towarzyszy.
 2. W przyszłą niedziele rozpoczynamy adwent tegoroczny. Rekolekcje adwentowe rozpoczną się w sobotę 3 grudnia i zakończą w poniedziałek 5 grudnia. Poprowadzi je jak zwykle sercanin.
 3. W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. W przyszłą niedzielę – we wszystkich kościołach w Polsce – pragniemy modlić się w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz w intencji wszystkich ofiar tamtej zbrodni.
 4. Stanowisko Rady stałej Episkopatu Polski odnoszący się do działań Jana Pawla II wobec przestępstw seksualnych wobec dzieci.    

Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie  wczoraj: Anna Piotrowska. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: Pechta Jolanta, Tokarska Katarzyna, Zbrońska Dorota.                                                                                                  

Ogłoszenia duszpasterskie 13.11.2022
12/11

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 13 LISTOPADA 2022 ROKU

 

 1. We czwartek wspomnienie liturgiczne św. Elżbiety Węgierskiej, w piątek błogosławionej Karoliny Kózkówny dziewicy i męczennicy. W przyszłą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla.
 2. Msze św. dni powszednie o godzinie 16.00 ze względu na zmianę czasu na zimowy.
 3. Listopad, miesiąc modlitwy w intencji naszych Bliskich Zmarłych. Największym darem jaki możemy Im ofiarować jest Msza Święta zamówiona w Ich intencji, modlitwa Różańcowa, oraz systematyczna modlitwa przez cały rok - tzw. „Wypominki'. Dbajmy o czystość cmentarza, tego poświęconego miejsca, na którym spoczywają doczesne szczątki Zmarłych z naszych Rodzin.
 4. Dziękuję za posprzątanie kościoła i ofiarę na ogrzewanie i kwiaty wczoraj: Anna Huptyś, Barbara i Zuzanna Huptyś. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam rodziny z Damian: Adamus Alicja, Piotrowska Anna, Hrabia Małgorzata.                                                                                                  
 5. Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.