Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia Parafialne 17.12.2023 r.
16/12

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 17 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 1. W ostatnim tygodniu adwentu spowiedzi w poniedziałek w Goleniowach, we wtorek w Szczekocinach, we czwartek w Kosowie, w sobotę w Drużykowej. W przyszłą niedzielę czwarta niedziela adwentu i wigilia Bożego Narodzenia Narodzenia – dzień modlitewnego oczekiwania na przyjście Pana. Dzień rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole. Niech to będą spotkania pełne dobroci i życzliwości wyrażone zwyczajem łamania się opłatkiem, wspólną modlitwą, czytaniem fragmentu ewangelii o Bożym Narodzeniu. Kościół zachęca w tym dniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Msze święte dwie o godz. 9.00 i 11.30.
 2. Tradycyjnie pasterka o północy, msze św. W poniedziałek o 9.00 11.30 i 15.30. Natomiast we wtorek tradycyjne wspomnienie św. Szczepana. Msze święte o 9.00 11.30 i 15.30(poświęcenie owsa), w tym dniu wspieramy modlitwa i ofiarą nasze katolickie uczelnie.
 3. Ustawiamy choinki i szopkę we czwartek w kościele, natomiast w piątek zapraszam młodzież i ministrantów do ubierania szopki i choinek od 9.00 rano.
 4. W sobotę dodatkowa msza św. O godzinie 16.00, możemy w tym dniu skorzystać jeszcze z sakramentu pokuty rano po mszy św. Roratniej i popołudniu od 15.30.
 5. Zapraszam parafian i mieszkańców gminy Moskorzew na jasełka bożonarodzeniowe i kiermasz ozdób świątecznych przygotowane przez ZPO w Chlewicach, który będzie miał miejsce dziś w domu kultury w Chlewicach o godzinie 16.15. W związku z tym zapraszam także na mszę św. o godzinie 15.00 w kościele.
 6. Poświęciłem opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista  roznosi je po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 7. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 8. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 9. Trwają zapisy na jasełka w Cieszynie.
 • Dziękuję za sprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie: Zielińska Agnieszka. Zapraszam w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: rodziny Krzywdów, Włoszczyńskich i Kuśnych.

Ogłoszenia Parafialne 10.12.2023 r.
09/12

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU 10 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 1. W środę wspomnienie liturgiczne św. Łucji, we czwartek św. Jana od Krzyża.  
 2. Przeżywamy rekolekcje adwentowe. Prowadzi je ks. Bogdan Kuta pracujący obecnie we wspólnocie Sercanów w Stopnicy. Jutro spowiedź z udziałem kapłanów z dekanatu, skorzystajmy z sakramentu pokuty. Jutro wspomagamy ofiarą na tacę księży sercanów. Do chorych udam się we wtorek od godziny 13.00. Proszę ich zgłaszać w zakrystii. Zapraszam dzieci szkolne na mszę św. Dla nich jutro rano o godzinie 8.30. Szkoła włącza się w organizację wolnego udziału dzieci w rekolekcjach, rodziców także zapraszam. Na mszy św. O 11.30 wszystkim uczestnikom liturgii udzielamy sakramentu namaszczenia chorych.
 3. Zapraszam parafian i mieszkańców gminy Moskorzew na jasełka bożonarodzeniowe i kiermasz ozdób świątecznych przygotowane przez ZPO w Chlewicach, który będzie miał miejsce w przyszłą niedzielę w domu kultury w Chlewicach o godzinie 16.15. W związku z tym zapraszam także na mszę św. W przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 w kościele.
 4. Poświęciłem opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista  roznosi je po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 5. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 6. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 7. Trwają zapisy na jasełka w Cieszynie.
 8. Dziękuję za sprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie: Parzniewska Lidia, Barbara i Tomasz Dudek. Zapraszam w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: Zielińska Agnieszka, Zapart Teresa, Uramowska Anna .

 

Ogłoszenia Parafialne 3.12.2023 r.
02/12

 PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 3 GRUDNIA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie św. Barbary patronki górników i hutników, w środę wspominamy św. Mikołaja patrona dobroci wrażliwości na potrzeby innych, we czwartek wspomnienie św. Ambrożego, w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, odpust w naszej parafii, msze św. O godz. 9.00, 12.00 i 16.00.
 2. Rozpoczynamy dziś nowy rok kościelny. Rok B w czytaniach niedzielnych. Czas adwentu ma podwójny wymiar oczekiwania na święta Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa, ostateczne i kończące dzieje świata i Kościoła pielgrzymującego na ziemi. Uroczysta msza święta roratnia codziennie o godzinie 7.00.
 3. W sobotę rozpoczynamy rekolekcje adwentowe mszą św. o godzinie 17.00. Zapraszam wszystkich parafian na ich rozpoczęcie, zwłaszcza, że zakończą się w poniedziałek.
 4. Dziś poświęcam opłatki, którymi będziemy się dzielić w gronie rodzinnym na tegorocznej wigilii. Pan organista będzie również roznosił opłatki po domach parafii. Możemy je nabyć także oczywiście w kościele.
 5. Dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone medaliki w uroczystość odpustową 8 grudnia na mszy św. o godz. 16.00.
 6. W zakrystii do nabycia kalendarze misyjne, można też już zamawiać msze św. na przyszły rok.
 7. Caritas rozprowadza świece wigilijne. Przekazujemy na cel pomocy dla potrzebujących co najmniej 9 zł.
 8. Trwają zapisy na jasełka w Cieszynie.
 9. Dziękuję za sprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie: Bogusława Karnia i Paulina Grzywnowicz.. Zapraszam w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: Parzniewska Lidia, Nowak Izabela, Dudek Barbara.

Ogłoszenia Parafialne 26.11.2023 r.
25/11

NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA 26 LISTOPADA 2023 ROKU

 

 1. We czwartek święto świętego Andrzeja Apostoła. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy adwent.
 2. Dziś przeżywamy doroczny dzień seminaryjny w naszej parafii. Przedstawiciele WSD w Kielcach modli się w intencji naszej uczelni, kandydatów do kapłaństwa i profesorów i prosić o nowe powołania. W tym dniu wspomagamy ofiarą materialną na tacę nasze seminarium.
 3. W przyszłą niedzielę adoracja NS, zmiana tajemnic różańcowych po ostatniej mszy św. Spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych po sumie.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź od 15.30.
 5. Wiosną tego roku oglądaliśmy misterium męki Pańskiej organizowanym przez siostrę Jadwigę w teatrze państwowym w Cieszynie. Wybierzemy się 15 stycznia na jasełka w tym miejscu. Spektakl będzie o godzinie 17.00 w poniedziałek 15 stycznia. Bardzo proszę aby chętni zdeklarowali się w ciągu dwóch tygodni. Wpłacamy koszt biletu czyli 45 zł. Do tego dojdzie koszt przejazdu, ale wpłacamy go później.
 6. Dziękuję za sprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie: Bartosz i Wiesława Nowak. Zapraszam w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: Bętkowski Jarosław, Grzywnowicz Paulina, Karnia Bogusława..

Ogłoszenia Parafialne 19.11.2023 r.
18/11

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 12 LISTOPADA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. Rafała Kalinowskiego, we wtorek ofiarowania NMP, w środę św. Cecylii, w sobotę świętych męczenników Andrzeja Dunk-Lac, prezbitera i towarzyszy. W przyszłą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla.
 2. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać doroczny dzień seminaryjny w naszej parafii. Przedstawiciele WSD w Kielcach odwiedzą naszą parafię aby się modlić w intencji naszej uczelni, kandydatów do kapłaństwa i profesorów i prosić o nowe powołania. W tym dniu wspomagamy ofiarą materialną na tacę nasze seminarium.
 3. Listopad to miesiąc modlitwy w intencji naszych Bliskich Zmarłych. Największym darem jaki możemy Im ofiarować jest Msza Święta zamówiona w Ich intencji, modlitwa Różańcowa, oraz systematyczna modlitwa przez cały rok - tzw. „Wypominki'.
 4. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dnia wizytacji biskupiej w naszej parafii w ubiegłą niedzielę. Wszystkim, którzy brali udział w liturgii podejmując czytania i modlitwy: Huptyś Anna, Gruca Jacek, Wiktoria Rak, Oliwier Ożarowski, Karolina Konarska, Olek Łataś, Emilia Ozarowska, Natalia Szczechla, Julia Well, Karolina Wójcik, Łukasz Bugaj, Zuzanna Huptyś, Robert Huptyś a więc 13 osób, osobom przemawiającym i witającym biskupa: Kinga Ożarowska-Wrońska, Artur Suliga, Wanda Bryła, Andrzej Bryła, Andrzej Walasek, Beata Stańczyk a więc 6 osób a także ośmiu osobom w strojach ludowych z KGW Jaronowice i Moskorzewianie, którzy tez przygotowali dary rękodzieła, Licznej grupie strażaków OSP ze wszystkich jednostek na terenie parafii ze sztandarami i ufundowaną figurą św. Floriana, ministrantom, członkom żywego różańca, wszystkim, którzy znaleźli czas by być w kościele w ubiegłą niedzielę. Chórzystom i panu organiście, którzy też sprzątali kościół, jeszcze raz rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za ogromną pracę w kościele i na zewnątrz. Pani Renacie Wojewoda za dekorację kościoła. Firmie pana Gryca dziękuję za namiot i nagłośnienie na cmentarzu, pani Dominice Bryła za zdjęcia i wielu innym osobom. Jeśli by policzyć wszystkich którzy coś zrobili w przygotowaniu tego dnia to było blisko 70 osób. Cieszy mnie to, że tak wielu z was wzięło udział w przygotowaniu tego wydarzenia. Na stronie intrnetowej możemy znaleźć relację filmową z każdej mszy św.
 5. W ołtarzu głównym po remoncie zamontowaliśmy na stałe obraz Matki Bożej Różańcowej, jest trochę cofnięty do tyłu, natomiast obraz św. Rodziny jest ruchomy. Obydwa obrazy równie piękne i warte wyeksponowania. W niedzielę i święta będziemy odsłaniać obraz MB Różańcowej rano i zasłaniać po ostatniej mszy św.
 6. Wiosną tego roku oglądaliśmy misterium męki Pańskiej organizowanym przez siostrę Jadwigę w teatrze państwowym w Cieszynie. Wybierzemy się 15 stycznia na jasełka w tym miejscu. Spektakl będzie o godzinie 17.00 w poniedziałek 15 stycznia. Bardzo proszę aby chętni zdeklarowali się w ciągu dwóch tygodni. Wpłacamy koszt biletu czyli 45 zł. Do tego dojdzie koszt przejazdu, ale wpłacamy go później.
 7. Dziękuję za sprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie: Chmielińska Grażyna i Włodarz Ewa. Zapraszam w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: Walczyk, Bluma i Nowakowie.

 

Ogłoszenia Parafialne 12.11.2023 r.
11/11

 

TZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA 12 LISTOPADA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski, w piątek wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, w sobotę błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.
 2. Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przeżywamy go pod hasłem 'To jest nasz dom'. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Obejmujemy pamięcią pogrążoną w wojnie Ziemię Świętą, zmagających z potężną biedą mieszkańców Libanu, a także Irak, gdzie w ciągu ostatnich lat dramatycznie spadła liczba chrześcijan.
 3. Listopad to miesiąc modlitwy w intencji naszych Bliskich Zmarłych. Największym darem jaki możemy Im ofiarować jest Msza Święta zamówiona w Ich intencji, modlitwa Różańcowa, oraz systematyczna modlitwa przez cały rok - tzw. „Wypominki'.
 4. Gorąco dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za przygotowanie świątyni i jej otoczenia na dzisiaj. Panu Tomaszowi Wiatr za odnowienie kropielnic.
 5. Zapraszam do sprzątania świątyni w sobotę o 8.30 rodziny z Jaronowic: Struzik Waldemar, Włodarz Ewa, Chmielińska Grażyna.
 6. Przeżywając dzień wizytacji ks. Biskupa ordynariusza składamy Bogu dziękczynienie za naszą parafię i wszystkich, którzy ją tworzą, szczególna i owocna obecność księdza biskupa niech będzie dla nas wszystkich umocnieniem i radością, która przyniesie nam dary Ducha Świętego i Boże łaski.

 

Ogłoszenia Parafialne 5.11.2023 r.
04/11

TZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA 5 LISTOPADA 2023 ROKU

 

 1. We czwartek święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, w piątek wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, w sobotę wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa oraz święto narodowe: rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, msze św. W tym dniu o godzinie 9.00, 11.00 za Ojczyznę i o 16.00.
 2. Listopad to miesiąc modlitwy w intencji naszych Bliskich Zmarłych. Największym darem jaki możemy Im ofiarować jest Msza Święta zamówiona w Ich intencji, modlitwa Różańcowa, oraz systematyczna modlitwa przez cały rok - tzw. „Wypominki'.
 3. Wizytacja ks biskupa ordynariusza w naszej parafii w niedzielę 12 listopada. Ks. Biskup będzie na wszystkich trzech mszach świętych. Na pierwszą o godz. 9.00 zapraszam szczególnie członków żywego różańca i chórzystów, po liturgii krótkie spotkanie ze wszystkimi, następnie samochodami udamy się na cmentarz, tam krótka modlitwa za zmarłych i zakończenie modlitwy. Na drugą mszę św. O godzinie 11.30 zapraszam dzieci szkoły podstawowej a szczególnie dzieci komunijne z rodzicami, młodzież szkół średnich, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP ze sztandarami. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafian złożą dary, dzieci i przedstawiciele szkoły i samorządu gminy Moskorzew podziękują na koniec mszy św. Na ostatnią mszę świętą o godz. 15.30 zapraszam młodzież studiującą i pracującą oraz wszystkich pozostałych parafian.
 4. Można zamawiać msze św. I wypominki na przyszły rok według starych zasad.
 5. Wszystkich ministrantów zapraszam obowiązkowo w sobotę na mszę św. O godzinie 11.00, później zbiórka i omówienie udziału w wizytacji.
 6. Zwracam się z prośbą do rodziców dzieci pierwszokomunijnych o posprzątanie kościoła i jego otoczenia o takiej porze, którą ustalimy na spotkaniu.

Ogłoszenia Parafialne 29.10.2023 r.
28/10

TZYDZIESTA NIEDZIELA ZWYKŁA 29 PADZIERNIKA 2023 ROKU

 

 1. W sobotę wspomnienie liturgiczne św. Karola Boromeusza.
 2. W środę uroczystość Wszystkich Świętych, w tym dniu msza św. W kościele o godz. 9.00, o 11.30 rozpoczniemy procesję po cmentarzu parafialnym, w czasie tej procesji wypominki następnie msza św. O godz. 12.00. W środę dzień zaduszny, msze św. O godzinie 9.00, 12.00 - Msza Święta z Procesją wokół Kościoła i o 16.00.
 3. Przeżywamy dziś Uroczystość Rocznicy Poświęcenia naszego Kościoła Parafialnego pw. Św. Jakuba Apostoła. W tym dniu wyrażamy naszą wdzięczność Bogu i Ludziom za dar naszej Świątyni, w której gromadzimy się na modlitwie i przyjmujemy Sakramenty Święte.
 4. Msze św. dni powszednie o godzinie 16.00 ze względu na zmianę czasu na zimowy.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź od 15.30 i msza św. o godz. 16.00.
 6. Rozpoczynamy jutro Listopad, miesiąc modlitwy w intencji naszych Bliskich Zmarłych. Największym darem jaki możemy Im ofiarować jest Msza Święta zamówiona w Ich intencji, modlitwa Różańcowa, oraz systematyczna modlitwa przez cały rok - tzw. „Wypominki'. Dbajmy o czystość cmentarza, tego poświęconego miejsca, na którym spoczywają doczesne szczątki Zmarłych z naszych Rodzin.
 7. Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i pomodlą się za Zmarłych mogą uzyskać i ofiarować za Zmarłych cierpiących w czyśćcu odpust zupełny (w dniach od 1 do 8 listopada) lub częściowy (w inne dni). Wierni mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za cierpiących w czyśćcu, jeśli w „Dniu Zadusznym' nawiedzą pobożnie Kościół lub kaplicę i podczas nawiedzenia odmówią Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz wypełnią inne zwykłe warunki: „Spowiedź', Komunia Święta, modlitwa w intencji Ojca Świętego.
 8. W przyszłą niedzielę na ostatniej mszy św. Zmiana tajemnic różańcowych, msza św. W intencji członków różańca świętego i omówienie wizytacji.
 9. Wizytacja ks biskupa ordynariusza w naszej parafii w niedzielę 12 listopada. Ks. Biskup będzie na wszystkich trzech mszach świętych. Na pierwszą zapraszam członków żywego różańca i chórzystów na drugą dzieci szkoły podstawowej a szczególnie dzieci komunijne z rodzicami, młodzież szkół średnich, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP ze sztandarami. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafian złożą dary, dzieci podziękują na koniec mszy św. Na ostatnią zapszam wszystkich pozostałych parafian. W przyszłą niedzielę po wszystkich mszach św. Spotkania z parafianami zaangażowanymi w liturgię.
 10. Można zamawiać msze św. I wypominki na przyszły rok według starych zasad.
 11. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Jaronowic: Pustuł Magorzata, Jaworska Marta, Treter Małgorzata.

Ogłoszenia Parafialne 22.10.2023 r.
21/10

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 22 PADZIERNIKA 2023 ROKU

 

 1. W sobotę święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
 2. Rozpoczęliśmy miesiąc październik-miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 16.30 i później msza św. Zapraszam dzieci, młodzież i starszych, dla dzieci będzie przygotowana figurka MB, którą zabieramy do domu, obrazki. Chciałbym ożywić udział w tym nabożeństwie. Proponuję, aby modlitwę różańcową poprowadzić w następującym porządku: w poniedziałek i czwartek dzieci, we wtorek ministranci, w środę i piątek członkowie żywego różańca i starsi, w sobotę rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Modlitwa różańcowa w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30.
 3. Na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zebraliśmy 590 zł.
 4. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Zadbajmy o wygląd cmentarza parafialnego.
 5. Dziękuję państwu Ramsom z Jadwigowa za kwiaty do kościoła.
 6. Można zamawiać msze św. I wypominki na przyszły rok według starych zasad.
 7. Dziękuję za posprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie w dniu wczorajszym: Teresa Sygit. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni rodziny z Jaronowic: Pustuł Magorzata, Jaworska Marta, Treter Małgorzata.
 8. Dziękuję za ofiarę 700 zł na kościół od pana Jacka Bryły za dzierżawę.

Ogłoszenia Parafialne 15.10.2023 r.
14/10

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA 15 PADZIERNIKA 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. Jadwigi Śląskiej, we wtorek św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, w środę święto św. Łukasza ewangelisty, w piątek św. Jana Kantego.
 2. Rozpoczęliśmy miesiąc październik-miesiąc modlitwy różańcowej. Nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 16.30 i później msza św. Zapraszam dzieci, młodzież i starszych, dla dzieci będzie przygotowana figurka MB, którą zabieramy do domu, obrazki. Chciałbym ożywić udział w tym nabożeństwie. Proponuję, aby modlitwę różańcową poprowadzić w następującym porządku: w poniedziałek i czwartek dzieci, we wtorek  ministranci, w środę i piątek członkowie żywego różańca i starsi, w sobotę rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Modlitwa różańcowa w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30.
 3. Zbiórka na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 4. Dziękuję za posprzątanie świątyni i ofiarę na ogrzewanie w dniu wczorajszym: Łataś Agata, Sygiet Małgorzata i Zygmunt. Śpiewak Jerzy. W sobotę zapraszam do sprzątania świątyni pozostałe rodziny z Damian.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.