Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie 19.03.2023
18/03

 

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 19 MARCA 2023 ROKU

 

 1. Jutro uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, w sobotę uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dzień świętości życia.
 2. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św.
 3. W przyszłą niedzielę udajemy się do Cieszyna na misterium męki Pańskiej. Chodzi o przedstawienie i spektakl w teatrze państwowym im. A Mickiewicza. Siostra Jadwiga twórca całości wynajmuje teatr dla aktorów, którzy nie są profesjonalistami i tworzą misterium religijne. Wyjeżdżajmy po pierwszej mszy świętej. Wszystkich uczestników zapraszam na tę mszę św. o godz. 9.00, obowiązkowo. Do teatru wchodzimy około godziny 15.00, misterium rozpoczyna się o godzinie 16.00 i trwa 3,5 godziny, wrócimy więc przed północą. Nasza grupa liczy trzydzieści osób.
 4. Najważniejszą pracą planowaną na ten rok jest dokończenie remontu ołtarza głównego: instalacja obrazu św. Rodziny na zasuwie elektrycznej, malowanie całego ołtarza w kolorze zielonym podobnym do paska polichromii i tabernakulum i zainstalowanie złoconych elementów, które są w tej chwili w kaplicy. Kosztorys tych prac wynosi 79515 zł. Mam nadzieję, że w zdecydowanej większości te prace sfinansujemy z dotacji ŚWKZ, Województwa Świętokrzyskiego i różnych fundacji. I tutaj nie będzie potrzebny wielki udział własny. Zdecydowałem po wielu wahaniach że podejmiemy również w tym roku zakup i montaż instalacji fotowoltanicznej potrzebnej do utrzymania finasowania ogrzewania kościoła. Do tej pory sprawdziłem, że na ogrzanie kościoła potrzebujemy energii równej około 15000 kwH. Koszt takiej ilości energii wynosił do tej pory około 10 tys zł. Składka, którą zbieraliśmy na ten cel wystarczała w połączeniu z tacą. Dzięki tarczom rządowym tę cenę utrzymaliśmy również w tym roku. Jednak wszyscy wiemy, że to zmieni się radykalnie od przyszłego roku. Dwukrotny wzrost cen energii spowodowałby konieczność poważnego ograniczenia ogrzewania, co uderzyłoby we wszystko co dotychczas zostało zrobione. Zdecydowałem więc, że instalacja jest niezbędna i możliwa do wykonania dlatego, że w naszej parafii jest zwyczaj zbierania składki na ogrzewanie. Ta składka będzie cały czas ta sama, a wszystkie wysiłki moje zmierzają do tego, żeby ona nie wzrosła dwa razy. W tej chwili instalacja fotowoltaiczna byłaby rozliczana u nas w ten sposób, że kwartalnie firma Fortum, od której kupujemy energię płaci za wyprodukowaną energię 55 gr. Za kwh a kupujemy za 78 gr. Ten sam kwh w rozliczeniu kwartalnym. Zamierzam więc zainstalować 20 kw aby przewymiarować ją w ilości potrzebnej dla nas. Koszt instalacji prowadzonej przez firmę pana Roberta Chruszcz z Koniecpola wynosić będzie blisko 80000 zł. To instalacja naziemna na łące za ogrodzeniem od strony ulicy Strażackiej poza terenem utwardzonym na parking. Koszt instalacji jest duży i spłacenie jej będzie wymagało zadłużenia parafii ale myślę, że to jedyne wyjście które jest rozsądne i ukształtuje działanie parafii na wiele najbliższych lat Jednocześnie wobec ogromu problemów ekonomicznych teraźniejszych proszę o ofiary na te prace w takim samym wymiarze jak w ubiegłym roku. Jak już powiedziałem, że warunkiem jest przeświadczenie o tym, że zamontowanie instalacji nie będzie oznaczać zlikwidowanie składek na ogrzewanie. Pojęcie tych składek w następnych latach pozwoli nam spłacić kredyt i podjąć inne wydatki.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj:Wrona Katarzyna, Młynarczyk Bożena, Grzyb Bożena. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Renata Czajkowska, Chuptyś Grażyna, . Bóg zapłać za ofiary na kościół

Ogłoszenia duszpasterskie 12.03.2023
11/03

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 12 MARCA 2023 ROKU

 

 1. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. W dni powszednie o godz. 17.00
 2. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczęliśmy dziś. Prowadzi je ks. Sercanin. Dzieci z całą szkołą uczestniczą we mszy św. o godzinie 8.00 w poniedziałek i wtorek. We wtorek o 11.30 msza św. na której będziemy udzielać sakramentu namaszczenia chorych dla wszystkich uczestniczących we mszy św. starajmy się umożliwić udział w tej mszy św. chorym i samotnym. We wtorek księża w dekanacie będą służyć nam spowiedzią. We wtorek taca przeznaczona dla księży sercanów. W środę udam się do chorych od 10.00. Proszę ich zgłaszać w zakrystii.Plan w gablocie.
 3. Kurs przedmałżeński dekanalny w parafii Szczekociny w niedzielę o godz. 15.00 w salce katechetycznej.
 4. Baranki wielkanocne możemy nabyć aby włączyć się w pomoc dla potrzebujących prowadzoną przez Caritas.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Marzec Monika, Mikitiuk Sylwia, Domagała Katarzyna. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Młynarczyk Bożena, Grzyb Bożena, Wrona Katarzyna. Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 5.03.2023
04/03

 

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 5 MARCA 2023 ROKU

 

 1. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. W dni powszednie o godz. 17.00
 2. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczynają się w przyszłą niedzielę. Poprowadzi je ks. Sercanin. Plan w gablocie.
 3. Kurs przedmałżeński dekanalny w parafii Szczekociny w niedzielę o godz. 15.00 w salce katechetycznej.
 4. Dziś wspomagamy modlitwą i ofiarą materialną dzieło misji.
 5. W niedzielę 26 marca udajemy się do Cieszyna na misterium męki pańskiej. Udało mi się zamówić 20 biletów. W sztuce uczestniczy 150 aktorów w strojach z ziemi świętej z muzyką Wojciecha Kilara. Nie ma już miejsc.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Bała Zofia i Arkadiusz i Jerzy i Jolanta Kordaszewscy . Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Marzec Monika, Mikitiuk Sylwia.                                                                    Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 26.02.2023
25/02

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 26 LUTY 2023 ROKU

 

 1. W sobotę święto św. Kazimierza Królewicza.
 2. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. W dni powszednie o godz. 17.00
 3. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczynają się jak zwykle w trzecią niedzielę w.p. Poprowadzi je ks. Sercanin.
 4. Kurs przedmałżeński dekanalny w parafii Szczekociny rozpoczyna się w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w salce katechetycznej i potrwa przez pięć niedziel.
 5. Bóg zapłać za ofiary na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii 700 zł.
 6. W przyszłą niedzielę wspomagamy modlitwą i ofiarą materialną dzieło misji.
 7. Transmisje internetowe działają bardzo dobrze, usterki zostały usunięte i zmienione łącze internetowe.
 8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Parafia płaci za 1 egzemplarz Gościa Niedzielnego i 4 egzemplarze Niedzieli. Prasa katolicka będzie od dziś na stoliku przy kracie, stare numery oddzielnie. Możemy z niej korzystać składając ofiarę bądź nie. Ważne żebyśmy interesowali się tematyką religijną nie zawsze dostępną w Internecie. Są tam także jeszcze kalendarze misyjne na ten rok. Proszę je zabrać.
 9. We wtorek pogrzeb śp. Jerzego Łatasia o godz. 14.00.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Majka Halina, Jamróz Monika, Baniak Irena . Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Kordaszewski, Cieśla, Bała.                                                                                               Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 19.02.2023
18/02

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA 19 LUTY 2023 ROKU

 

 1. W środę popielec. Rozpoczynamy okres wielkiego postu, czterdziestodniowy czas pokuty i refleksji w oczekiwania na najważniejsze święta wielkanocne w ciągu roku liturgicznego. W środę obowiązuje nas post ścisły, co jakości i ilości. Msze święte o godz. 12.00 i 17.00 z obrzędem posypania głowy popiołem.
 2. W każdy piątek wielkiego postu droga krzyżowa o 16.30, nabożeństwo gorzkich żali w niedzielę po mszy św. o godz. 15.30. Msze św. W dni powszednie o godz. 17.00
 3. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczynają się jak zwykle w trzecią niedzielę w.p. Poprowadzi je ks. Sercanin.
 4. Kurs przedmałżeński dekanalny w parafii Szczekociny rozpoczyna się w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 w salce katechetycznej i potrwa przez pięć niedziel.
 5. Dziś zbiórka na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Zbroińska Maria, Kwiecień Jolanta . Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Żródłowej: Majka, Baniak, Kordaszewscy.                                                                                               Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 12.02.2023
11/02

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA 12 LUTY 2023 ROKU

 

 1. We wtorek święto św. Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy.
 2. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 11.30 spotkanie z rodzicami dzieci, które mają przystąpić do pierwszej komunii św. w tym roku.
 3. Telefon stacjonarny na plebanii już działa i została naprawiona awaria, która trwała parę tygodni. Zwiększę także szybkość internetu ze światłowodu, myślę więc, że jakość transmisji polepszy się znacznie od przyszłego tygodnia.
 4. Modlimy w wszystkich ofiar trzęsienia ziemi w Turcji orraz wszystkich niosących pomoc poszkodowanym. W niedzielę włączamy w ogólnopolską zbiórkę na rzecz Turcji.
 5. Związek małżeński zamierzają zawrzeć Bryła Wiktoria, panna zam. Parafia tutejsza i Kamiński Arkadiusz, kawaler zam. Par Konieczno, zapowiedź trzecia.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Paluch Anna, Sadowski Jarosław, Krzosa Tatiana  . Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Młyńskiej.                                                                                               Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 5.02.2023
04/02

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA 5 LUTY 2023 ROKU

 

 1. Jutro wspomnienie liturgiczne św. męczenników Pawła Miki i towarzyszy, w piątek św. Scholastyki a w sobotę NMP z Lourdes. To światowy dzień chorego. Polecamy Bogu wszystkich chorych i osoby w podeszłym wieku z naszej parafii prosząc dla nich o cierpliwość i wytrwałe dźwiganie krzyża.
 2. Związek małżeński zamierzają zawrzeć Bryła Wiktoria, panna zam. Parafia tutejsza i Kamiński Arkadiusz, kawaler zam. Par Konieczno, zapowiedź druga.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła wczoraj: Bryła Urszula, Stradomska Małgorzata, Bugaj Anna i Monika . Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul.Rzecznej.                                                                                               Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 29.01.2023
28/01

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA 29 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie św. Jana Bosko, we czwartek święto Ofiarowania Pańskiego, msze święte o godzinie 9.00, 12.00 i 16.00. Na wszystkich mszach św. poświęcenie świec. Zapraszam rodziców dzieci pierwszokomunijnych wraz z dziećmi. Przynosimy wszyscy świece chrzcielne. Poświęcimy modlitewniki dla dzieci.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź od 15.30, następnie msza św.z litanią do NSJ.
 3. Dziękuję za rozebranie dekoracji świątecznej.
 4. Związek małżeński zamierzają zawrzeć Bryła Wiktoria, panna zam. Parafia tutejsza i Kamiński Arkadiusz, kawaler zam. Par Konieczno, zapowiedź pierwsza.

Dziękuję za posprzątanie i ofiarę na ogrzewanie kościoła w ubiegłym tygodniu mieszkańcom ulicy Strażackiej: Capek Beata, Szumiał Zenona, Ligenza Alina, Szumiał Krystyna, Uramowska Halina,  Małas Adam oraz wczoraj Bryła Danuta i Dominika, dziękuję za kwiaty. Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam  rodziny z ul. Zielonej.                                                                                              

Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 22.01.2023
21/01

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA 22 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie obowiązkowe św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora kościoła, w środę święto Nawrócenia św. Pawła apostoła, we czwartek św. biskupów Tymoteusza i Tytusa, w sobotę św. Tomasza z Akwinu. W przyszłą niedzielę podsumowanie minionego roku.
 2. W sobotę na 9.00 zapraszam chętnych do rozebrania dekoracji świątecznej.
 3. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Poniedziałek od 9.00 ul. Górna i Błonie do rodziny Grzybów.               

Dziękuję za bardzo życzliwe przyjęcie na tegorocznej kolędzie. Za wiele słów wsparcia, które świadczą o pozytywnym odbiorze wszystkich podjętych działań w parafii. Miniony czas pełen był trudnych i odważnych decyzji, które pozwoliły przywrócić wiarę w potrzebę zaangażowania się parafian w troskę o kościół. Najważniejsze jest to, że jesteście z tej troski dumni i podejmujecie ją świadomie i odpowiedzialnie. Zawierzam w modlitwie Bogu wszystkich parafian w obliczu niepewności jutra, duchowych i ekonomicznych trudności. Dziękuję za ofiary złożone na kolędzie dla mnie, dla ministrantów i na kościół, które będą rozliczone w bilansie minionego roku.

Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 12.00 wyjątkowo zapraszam  rodziny z ul. Zielonej od rodziny Trelów do Bryłów.                                                                                              

Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Ogłoszenia duszpasterskie 15.01.2023
14/01

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA 15 STYCZNIA 2023 ROKU

 

 1. We wtorek wspomnienie liturgiczne św Antoniego opata, we czwartek św. Sebastiana Pelczara biskupa, w sobotę św. Agnieszki dziewicy i męczennicy.
 2. W czasie ostatnich mrozów zniszczeniu uległy rynny na wysokości wejścia do kaplicy. Te rynny zostały naprawione. Na całej długości wokół kościoła zostały założone złączki między rynnami i śniegołapy, aby na przyszłość zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Dziękuję panu Arturowi Pakule za szybkie i rzeczowe załatwienie sprawy. Koszt 3800 zł.
 3. Porządek kolędy w tym tygodniu następujący:

Poniedziałek od 9.00 ul. Źródłowa od rodziny Kordaszewskich jedna strona.

Wtorek od 9.00 ul. Górna i Błonie do rodziny Ramsów.

Środa od 12.00 ul. Dolna i Błonie

Sobota od 9.00 ul. Piekarska, Młyńska i Rzeczna.

Zapraszam do posprzątania świątyni w przyszłą sobotę o 8.30 zapraszam pozostałe rodziny z ul. Strażackiej.                                                                                               

  Bóg zapłać za ofiary na kościół:

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.