Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Intencje mszalne

Intencje mszalne 14-20.08.2023
12/08

Niedziela 13/08/2023 XIX Niedziela Zwykła

św. męczenników Poncjana papieża i Hipolita kapłana; św. Maksyma Wyznawcy; bł. Mare az Aviano, kapłana; bł. męczenników Filipa Munarriz kapłana i Towarzyszy; Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej

9:00
+ Piotra Wachowicza od pana organisty z chórzystami
11:30
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Zygmunta i Bożeny Górskich w 50 r. ślubu
15:30
+ Stanisława Wojewodę od Anny Uramowskiej z rodziną


Poniedziałek 14/08/2023 

Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbe, kapłana i męczennika; św. Meinarda, biskupa

16:00
W intencji nowoochrzczonego dziecka


Wtorek 15/08/2023 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; Najświętszej Maryi Panny z Rokitna; Matki Bożej Zwycięskiej; Najświętszej Maryi Panny z Kalwarii Pacławskiej; św. Tarsycjusza, męczennika

9:00
+ Józefę Lipecką (1 r) od męża
11:30
Dziękczynna za zbiory i plony tegoroczne
15:30
+ Zdzisława Suligę (r) od syna z rodziną


Środa 16/08/2023 

św. Stefana Węgierskiego; św. Rocha; bł. Marii Sagrario od św. Alojzego Gonzagi, dziewicy i męczennicy

11:00
+ Janina Poczaśniak (pog)


Piątek 18/08/2023 

św. Heleny; bł. Sancji Szymkowiak, zakonnicy; św. Alberta Hurtado, kapłana; bł. kapłanów i męczenników z Rochefort

18:30
+ Kamila Chalabę od Mirosława Capek
19:00
+ Marię Janicką od syna z żoną i dziećmi


Sobota 19/08/2023 

św. Jana Eudesa, kapłana; św. Bernarda Tolomei, opata; św. Gweryka, opata; św. Ludwika, biskupa

15.00

Polowa msza św. dożynkowa w parku.

19:00
+ Krystynę Siekanka (29 r), Bronisławę, Mikołaja Capek, Zofię Kielian, Zofię, Stanisława, Stefana Siekanków od rodziny


Niedziela 20/08/2023 XX Niedziela Zwykła

Wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, opata i doktora Kościoła; bł. Władysława Mączkowskiego, kapłana i męczennika

9:00
+ Helenę, Jana Lipeckich od Bogusławy z rodziną
11:30
+ Stanisława Wojewodę od żony
15:30
+ Jana Jaworskiego (26 r) od żony z dziećmi

Intencje mszalne 7-13.08.2023
05/08

Niedziela 06/08/2023 XVIII Niedziela Zwykła

święto Przemienienia Pańskiego; bł. Oktawiana, biskupa; św. Hormizdasa, papieża

9:00
+ Piotra Ligenza (2 r), Henryka Ligenza
11:30
+ Mariannę i Kazimierza Półtorak, Genowefę i Jana Gajosów zamawia rodzina.
15:30
+ Irenę, Kazimierza Parzniewskich, Anielę, Tomasza Piszczek, A nielę, Franciszka Parzniewskich


Środa 09/08/2023 

święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy; św. Ireny

19:00
Za parafian


Piątek 11/08/2023 

Wspomnienie św. Klary, dziewicy; św. Zuzanny, dziewicy i męczennicy; Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej

19:00
+ Marię Janicką od córki Bożeny z Andrzejem i Mają


Sobota 12/08/2023 

św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy; bł. Innocentego XI, papieża; bł. Izydora Bakanji, męczennika; bł. Karola Leisnera, kapłana i męczennika

18:30
+ Stefana Parzniewskiego od syna Kazimierza z żoną i córkami
19:00
+ Józefa Drzazga


Niedziela 13/08/2023 XIX Niedziela Zwykła

św. męczenników Poncjana papieża i Hipolita kapłana; św. Maksyma Wyznawcy; bł. Mare az Aviano, kapłana; bł. męczenników Filipa Munarriz kapłana i Towarzyszy; Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej

9:00
+ Piotra Wachowicza od pana organisty z chórzystami
11:30
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Zygmunta i Bożeny Górskich w 50 r. ślubu
15:30
+ Stanisława Wojewodę od Anny Uramowskiej z rodziną

Intencje mszalne 31.07-6.08.2023
29/07

Niedziela 30/07/2023 XVII Niedziela Zwykła

św. Piotra Chryzologa, biskupa i doktora Kościoła; bł. męczenników z zakonu bonifratrów: Brauliusza Marii Corres, Fryderyka Rubio - kapłanów i Towarzyszy

9:00
+ Ks. Stanisława Lecha (12 r) od rodziny
11:30
+ Janinę, Bolesława Puto od córki Grażyny z rodziną
15:30
+ Stanisława Bilnickiego (5 r) od żony z dziećmi


Sobota 05/08/2023 

Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej; św. Oswalda, króla i męczennika

16:30
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Emilii Bała w 1 r. urodzin
19:00
+ Marię, Stanisława Lipeckich, Józefę, Piotra Grzywnowiczów od córki z rodziną


Niedziela 06/08/2023 XVIII Niedziela Zwykła

święto Przemienienia Pańskiego; bł. Oktawiana, biskupa; św. Hormizdasa, papieża

9:00
+ Piotra Ligenza (2 r), Henryka Ligenza
11:30
+ Mariannę i Kazimierza Półtorak, Genowefę i Jana Gajosów zamawia rodzina.
15:30
+ Irenę, Kazimierza Parzniewskich, Anielę, Tomasza Piszczek, A nielę, Franciszka Parzniewskich

Intencje mszalne 24-30.07.2023
22/07

 

Niedziela 23/07/2023 XVI Niedziela Zwykła

święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy; bł. Wasyla Hopko, biskupa; św. Jana Kasjana

9:00
+ Genowefę, Tadeusza Boryń, Natalię Skrzypczyk, zm. z rodziny Boryniów
11:30
+ Stefana Jaworskiego (17 r), zm. z rodziny Jaworskich i Grzywnowiczów
15:30
+ Janinę Zbrońską od córki z mężem


Poniedziałek 24/07/2023 

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy; św. Krystyny z Bolseny, dziewicy i męczennicy; bł. dziewic i męczennic Marii Pilar, Teresy i Marii Angeles; bł. Marii Mercedes Prat, dziewicy i męczennicy

19:00
+ Wiesławę Grabek od siostrzenicy Elżbiety z rodziną


Wtorek 25/07/2023 

święto św. Jakuba Starszego, Apostoła; św. Krzysztofa, męczennika

9:00
+ Henrykę, Mieczyslawa Binków (r) od rodziny
11:30
Za parafian
+ Zofię, Jana, Krzysztofa Rogala, Zofię, Szczepana Cipior
15:30
+ Jakuba Stawiarskiego


Czwartek 27/07/2023 

św. Innocentego I, papieża; bł. Marii Magdaleny Martinengo, dziewicy; bł. Tytusa Brandsma, kapłana i męczennika; św. Celestyna I, papieża

19:00
+ Józefa Wtorka


Piątek 28/07/2023 

św. Wiktora I, papieża; św. Sarbeliusza Makhluf, kapłana; bł. Jana Soreth, kapłana; bł. Marii Teresy Kowalskiej, dziewicy i męczennicy

16:00
Ewa Trela i Marcin Szczechla (ślubna)
19:00
+ Natalię, Józefa Łapot, Mariana Łapot, Mariannę Grabalską
 
Sobota 29/07/2023 

Wspomnienie św. Marty; św. Olafa II

14:30
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Antoniego Zapała w 1 rocznicę urodzin od dziadków
15:00
Msza św. w OSP Jaronowice z racji rocznicy powstania
19:00
+ Teresę Ziębińską


Niedziela 30/07/2023 XVII Niedziela Zwykła

św. Piotra Chryzologa, biskupa i doktora Kościoła; bł. męczenników z zakonu bonifratrów: Brauliusza Marii Corres, Fryderyka Rubio - kapłanów i Towarzyszy

9:00
+ Ks. Stanisława Lecha (12 r) od rodziny
11:30
+ Janinę, Bolesława Puto od córki Grażyny z rodziną
15:30
+ Stanisława Bilnickiego (5 r) od żony z dziećmi

Intencje mszalne 16-23.07.2023
15/07

Niedziela 16/07/2023 XV Niedziela Zwykła

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel; św. Marii Magdaleny Postel, dziewicy; św. dziewic i męczennic z Orange

9:00
+ Zofię, Czesława, Bolesława Pakułów, zm. z rodziny Pakułów i Rychterów od Stanisława Pakułów
11:30
+ Reginę, Jana Mucha
15:30
+ Sabinę, Mariannę Pietruszków, Stanisława, Edmunda Hałubków od wnucząt


Wtorek 18/07/2023 

św. Szymona z Lipnicy, kapłana

19:00
+ Stanisława Nowaka (27 r), Zofię Nowak (4 r), Mariannę, Antoniego, Zdzislawa Nowaków, zm. z rodziny Nowaków i Puto od Moniki z rodziną


Sobota 22/07/2023 

Wspomnienie św. Marii Magdaleny

17:30
+ Łucja Dobrzańską od corki Eweliny z mężem


Niedziela 23/07/2023 XVI Niedziela Zwykła

święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy; bł. Wasyla Hopko, biskupa; św. Jana Kasjana

9:00
+ Genowefę, Tadeusza Boryń, Natalię Skrzypczyk, zm. z rodziny Boryniów
11:30
+ Stefana Jaworskiego (17 r), zm. z rodziny Jaworskich i Grzywnowiczów
15:30
+ Janinę Zbrońską od córki z mężem

Intencje mszalne 10-16.07.2023
08/07

Niedziela 09/07/2023 XIV Niedziela Zwykła

św. Weroniki Giuliani, dziewicy; św. męczenników Augustyna Zhao Rong i Leona Mangin, kapłanów i Towarzyszy; bł. Joanny Scopelli, zakonnicy; św. Jana z Kolonii kapłana, Jana z Osterwijk, Mikołaja Pick, Willada i Towarzyszy - męczenników z Gorkum

9:00
+ Stanisława Wojewodę od syna Grzegorza z rodziną
11:30
+ Władysławę, Stanisława Drzazgów
15:30
+ Bożenę Ćwikliską, zm. z rodziny Pakułów


Sobota 15/07/2023 

Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła; św. Włodzimierza I Wielkiego; św. Pompiliusza Marii Pirotti, kapłana

16:00
+ Barbarę Piszczek (5r) od wnuczek
16:30
+ Józefa Wtorek od uczestników pogrzebu
17:00
+ Bogusława Lipeckiego, zm. r. Lipeckich Wasików


Niedziela 16/07/2023 XV Niedziela Zwykła

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel; św. Marii Magdaleny Postel, dziewicy; św. dziewic i męczennic z Orange

9:00
+ Zofię, Czesława, Bolesława Pakułów, zm. z rodziny Pakułów i Rychterów od Stanisława Pakułów
11:30
+ Reginę, Jana Mucha
15:30
+ Sabinę, Mariannę Pietruszków, Stanislawa, Edmunda Hałubków od wnucząt

Intencje mszalne 3-9.07.2023
01/07

Niedziela 02/07/2023 XIII Niedziela Zwykła

Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej; św. Bernardyna Realino, kapłana; Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej Matki Jedności; Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

9:00
+ Genowefę, Jana Łapajów (r), Zofię, Władysława Starzyk, mariannę, Józefa Kapuśniak, zm. z rodziny Łapajów i Starzyków
11:30
+ Stanisława Majkę, zm. z rodziny Majków i Grelów
15:30
+ Rafała Kowalika (1 r)


Poniedziałek 03/07/2023 

święto św. Tomasza Apostoła

19:00
+ Stefana Parzniewskiego od syna Andrzeja z rodziną


Wtorek 04/07/2023 

św. Elżbiety Portugalskiej, królowej; bł. Piotra Jerzego Frassatiego, tercjarza; bł. Marii od Ukrzyżowanego (Curcio), zakonnicy

19:00
+ Stefana Parzniewskiego od sąsiadów


Czwartek 06/07/2023 

Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy i zakonnicy; św. Dominiki, dziewicy i męczennicy

18:30
+ Józefa Wtorek od rodziny Jankowskich, Wentów, Wiśniewskich i Wtorków
19:00
+ Zdzisławę Tomczyk, Teklę Zielińską od rodziny


Piątek 07/07/2023 

bł. Benedykta XI, papieża; św. męczenników Grzegorza Grassi biskupa, Herminii dziewicy i Towarzyszy; bł. Marii Romero Meneses, zakonnicy

19:00
+ Uszulę, Waleriana Gruców od synów
19:30
+ Mirosława Bała od uczestników pogrzebu
 
Sobota 08/07/2023 

Wspomnienie św. Jana z Dukli, kapłana; św. Eugeniusza III, papieża; św. Edgara Spokojnego, króla; św. Kiliana, biskupa i męczennika

18:00
+ Stefanię Zatońską od Slawka z rodziną
18:30
+ Marię Janicką od uczestników pogrzebu
19:00
+ Alfredę Soboń, Edwarda, Henryka Koceuch


Niedziela 09/07/2023 XIV Niedziela Zwykła

św. Weroniki Giuliani, dziewicy; św. męczenników Augustyna Zhao Rong i Leona Mangin, kapłanów i Towarzyszy; bł. Joanny Scopelli, zakonnicy; św. Jana z Kolonii kapłana, Jana z Osterwijk, Mikołaja Pick, Willada i Towarzyszy - męczenników z Gorkum

9:00
+ Stanisława Wojewodę od syna Grzegorza z rodziną
11:30
+ Władysławę, Stanisława Drzazgów
15:30
+ Bożenę Ćwiklińską, zm. z rodziny Pakułów

Intencje mszalne 26.06-2.07.2023
24/06

Niedziela 25/06/2023 XII Niedziela Zwykła

bł. Doroty z Mątowów; św. Wilhelma z Vercelli, opata; Najświętszej Maryi Panny Gostyńskiej; bł. Marii Lhuilier, dziewicy i męczennicy

9:00
+ Mieczysława Zająca (4 r), Czesława Zająca
11:30
Za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym
15:30
+ Janinę Kowalczyk, Mieczysława Górskiego, Władysławę, Stefana, Zbigniewa Piotrowskich


Poniedziałek 26/06/2023 

św. męczenników Jana i Pawła; św. Josemar Escriv de Balaguer, kapłana; św. Zygmunta Gorazdowskiego, kapłana; bł. Andrzeja Jacka Longhin, biskupa

17:00
+ Stefana Parzniewskiego od uczestników pogrzebu
18:00
+ Jana Skrzypca (3 r)


Wtorek 27/06/2023 

św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła; Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy; św. Emmy z Gurk

18:00
+ Andrzeja, Marię, Mieczysława Budzików, Jakuba Stawiarskiego od rodziny Dziopów


Środa 28/06/2023 

Wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika; bł. Jakuba z Ghaziru, kapłana

18:00
Jana, Honoratę Soboń


Czwartek 29/06/2023 

Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła

11:00
+ Piotra Ligenza
18:00
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Oliwiera Ożarowskiego w 14 r. urodzin

 

Piątek 30/06/2023 

św. Pierwszych Męczenników Świętego Kościoła Rzymskiego; św. Władysława; bł. Rajmunda Lull, męczennika; bł. Januarego Marii Sarnelli, kapłana

17:00
Dziękczynno-błagalna z prośbą o dalszą opiekę Bożą Zofii Sygit z okazji urodzin
18:00
+ Stanisława Wojewodę od Adama Niepsuja z rodziną


Sobota 01/07/2023 

św. Ottona z Bambergu, biskupa; św. Teobalda z Provins, pustelnika

17:00
O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Szymona Gaima w 1 rocznicę urodzin
17:30
+ Stefanię Zatońską od uczestników pogrzebu
18:00
+ Zbigniewa Bryła od Witolda i Andrzeja z rodzinami


Niedziela 02/07/2023 XIII Niedziela Zwykła

Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej; św. Bernardyna Realino, kapłana; Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej Matki Jedności; Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

9:00
+ Genowefę, Jana Łapajów (r), Zofię, Władysława Starzyk, mariannę, Józefa Kapuśniak, zm. z rodziny Łapajów i Starzyków
11:30
+ Stanisława Majkę, zm. z rodziny Majków i Grelów
15:30
+ Rafała Kowalika (1 r)

Intencje mszalne 19-25.06.2023
17/06

INTENCJE MSZY ŚW. 18/06/2023 - 25/06/2023

Niedziela 18/06/2023 XI Niedziela Zwykła

św. Elżbiety z Schönau, dziewicy i zakonnicy

9:00
+ Emilię, Józefa, Stanisława, Zdzisława Jabłońskich, zm. z rodz. Jabłońskich, Gajosów, Nagłych, Soników, Jerzego Nowaka
11:30
+ Stanisława Gracę
15:30
+ Henryka Wypych, zm. z rodziny Wypychów od rodziny


Poniedziałek 19/06/2023 

św. Romualda z Camaldoli, opata; św. męczenników Gerwazego i Protazego; bł. Tomasza Woodhouse, męczennika

18:00
+ Stefana Parzniewskiego od Józefa Kowalika z rodziną


Wtorek 20/06/2023 

bł. Benigny, dziewicy i męczennicy; św. Wincenty Gerozy, dziewicy; bł. Jana Gavana, kapłana i męczennika

18:00
+ Bożenę Krzywda z racji urodzin


Środa 21/06/2023 

Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika; Najświętszej Maryi Panny Opolskiej; Najświętszej Maryi Panny z Góry Iglicznej, Przyczyny naszej radości

18:00
+ Stefana Parzniewskiego od rodziny Skowronków i Bukowskich


Czwartek 22/06/2023 

św. Paulina z Noli, biskupa; św. Jana Fishera, biskupa i Tomasza More - męczenników

18:00
+ Jerzego Łatasia od rodziny Raków z dziećmi


Piątek 23/06/2023 

św. Józefa Cafasso, kapłana

8:00
Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla Szkoł Podstawowej
17:00
+ Jerzego Łatasia od synów z rodzinami z okazji dnia ojca
18:00
+ Ryszarda Huptysia, Zdzisława Piotrowskiego z okazji Dia Ojca od dzieci


Sobota 24/06/2023 

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

17:00
+ Stanisława Cieślińskiego z okazji dnia Ojca
18:00
+ Janinę Kowalik z racji imienin
18:30
+ Jerzego Capigę od sąsiadów Agnieszki: Kończyków, Ramsów, Jaworskich, Gruzłow, Jędrzejewskich i Huptysiów


Niedziela 25/06/2023 XII Niedziela Zwykła

bł. Doroty z Mątowów; św. Wilhelma z Vercelli, opata; Najświętszej Maryi Panny Gostyńskiej; bł. Marii Lhuilier, dziewicy i męczennicy

9:00
+ Mieczysława Zająca (4 r), Czesława Zająca
11:30
Za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym
15:30
+ Janinę Kowalczyk, Mieczysława Górskiego, Władysławę, Stefana, Zbigniewa Piotrowskich

Intencje mszalne 12-18.06.2023
10/06

Niedziela 11/06/2023 X Niedziela Zwykła

Wspomnienie św. Barnaby, Apostoła; św. Paryzjusza, pustelnika; św. Pauli Angeli Marii Frassinetti, zakonnicy

9:00
+ Monikę Konarską (14 r)
11:30
+ Bronisław Bugdała (6 r)
15:30
+ Piotra Gola z racji urodzin od rodziców


Poniedziałek 12/06/2023 

św. Leona III, papieża; św. Onufrego Wielkiego, pustelnika; bł. 108 męczenników z czasów II wojny światowej; św. Kaspra Bertoni, kapłana; św. Benedykta Menni, kapłana; bł. Marii Kandydy od Eucharystii, zakonnicy

18:00
+ Jerzego Ruska od rodziny Łatasiów i Mirasiów


Wtorek 13/06/2023 

Wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, kapłana i doktora Kościoła

18:00
+ Stefana Parzniewskiego od żony z dziećmi i wnukami


Środa 14/06/2023 

Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika; św. Metodego Wyznawcy, patriarchy; bł. Gerarda z Clairvaux, mnicha

18:00
+ Stefana Parzniewskiego od rodziny Baniaków


Czwartek 15/06/2023 

Wspomnienie bł. Jolenty, księżnej, zakonnicy; św. Wita, męczennika; św. Bernarda z Menthon, zakonnika; św. Marii Michaliny od Najświętszego Sakramentu, dziewicy

18:00
+ Jerzego Łatasia od Bousława i Ireny Rak


Piątek 16/06/2023 

św. Benona, biskupa; św. Lutgardy, dziewicy; bł. Floridy Cevoli, dziewicy

16:00
Wiktoria Bryła i Arkadiusz Kamiński (ślubna)
18:00
+ Kazimierę, Jana, Janusza Puto od dzieci i rodzeństwa
 
 
Sobota 17/06/2023 

Wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika; św. Aliny z Forest, męczennicy; św. Grzegorza Barbarigo, biskupa

16:00
W intencji nowochrzczonego dziecka (Iga Wojewoda)
17:00
+ Kazimierę Kanar (9 r) od rodziny
17:30
+ Mariana Siemńskiego, Ewę, Stefana, Stanisława Cieślińskich, Andrzeja, Jana, Stanisława, Krystynę Siemińskich, Helenę, Andrzeja Glińskich
18:00
+ Elżbietę Grochowina, Barbarę Kolczyk, Zygfryda, Antoniny Serwatków, Marcina, Genowefę Zając


Niedziela 18/06/2023 XI Niedziela Zwykła

św. Elżbiety z Schönau, dziewicy i zakonnicy

9:00
+ Emilię, Józefa, Stanisława, Zdzisława Jabłońskich, zm. z rodz. Jabłońskich, Gajosów, Nagłych, Soników, Jerzego Nowaka
11:30
+ Stanisława Gracę
15:30
+ Henryka Wypych, zm. z rodziny Wypychów od rodziny
 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.