Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
15/06

!3 czewca modliliśmy się w bazylice Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w intencj trzeźwości parafiii i narodu. Najpierw zwiedzaliśmy zamek królewski na Wawelu z przewodnikiem, a konkretnie sakrbiec, zbrojownie i ogrody oraz wszystkie dostępne ogólnie miejsca związane obiektem. Osobiście dla mnie to ogromnie ważne doświadczenie związane podziwianiem oryginalnych eksponatów muzealnych związanych także z historią sakrarnalą. Wszystkie bowiem te skarby kultury polskiej są w dokonałym stanie, odnowione i zakonserwowane i wyeksponowane. Można podziwiać w tym miejscu dorobek wielu pokoleń polaków i cieszyć się z tego zachowały się w takim stanie, najstarsze kilkaset lat. Zwłaszcza, że ciągle podejmujemy troskę odnowy zabytków w naszym kościele starając się im przywrócić blask dawnych pokoleń. W pobliżu Wawelu udaliśmy się na wspólny posiłek w bardzo przytulnym i kameralnym lokalu gastronomicznym 'Restauracja po Smoczą Jamą', następnie popołudnie spędziliśmy w rynku krakowskim a później udaliśmy się do bazyliki w Łagiewnikach gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. o godzinie 18.00. Uczestnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pomoidlić się w tej naszej najważniejszej intencji związanej z trzeźwością ale także w wielu innych osobistych intencjach. Później o godz. 19.00 uczestniczyliśmy w nabożeństwie czerwcowym prowadzonym przez siostry ze zgromadzenia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które modlą się w kaplicy wraz z szystkimi wiernymi. Modlitwa w sanktuarium to szczególne doświadczenie dla dzieci i młodzieży, którzy stanowili połowę naszej 50-osobowej grupy. Były to dzieci z ZPO Chlewice oraz kilku starszych ministrantów ze szkoły średniej. Wraz z dziecmi byli Nauczyciele ZPO Chlewice: pani dyrektor Beata Stańczyk oraz Agata Łataś i Kinga Ożarowska. Modlili się z nami również inni parafianie związani różnymi dziełami prowadzonymi na rzecz parafii. Organizacja wyjazdu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w wysokości 5800 zł czyli 170 zł na jednego uczestnika. 

Uroczystość Bożego Ciała
04/06

Uczostyść wypadła w tym roku jeszcze w majowy czwartek co zdarza się rzadko. Udaliśmy się do czterech ołtarzy na ulicach 16-go stycznia, Zielonej i Strażackiej. Pogoda nam dopisała. Zabraliśmy na drogę odnowione chorągwie oraz feletronny. Wśród zieleni, przyrody i pól manifestowaliśmy swoją wiarę przez modlitwę, przygotowane ołtarze i udekorowane emblematami eucharystycznymi okna. Bardzo liczna grupa parafian i gości przeszła półtorakilometrowy odcinek w podniosłym, religijnym i pobożnym nastroju. Wszystkie dzieci komunijne, rocznicowe i bardzo liczna grupa dzieci oraz pań w strojach gospodyń wiejskich była przepięknym akcentem tej procesji. Przechodziliśmy drogą krajową więc trasę zabezpieczała policja i nasza jednostka OSP. Relacja foto: pani Dominika Bryła

Pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych
04/06

24 maja udaliśmy się do Kałkowa w gronie rodzin dzieci pierwszokomunijnych oraz innych parafian. Centralnym punktem naszej wyprawy była msza św. w sanktuarium Matki Bożej wraz z grupą z Radomia i Kielc. Zwiedziliśmy Golgotę oraz oglądaliśmy panoramę i misterium, nie zabrakło też wspólnego posiłku w herbaciarni. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca pozwoliła nam wypocząć, pomodlić się i wspólnie spędzić czas. 

 

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej
03/06

Rocznica organizowana jest zawsze w niedzielę po uroczystości pierwszej komunii św. W tym roku wypadło to w diu 19 maja na mszy św. o godz. 11.30. GRUPA DZIECI, które przez cały ubiegły rok pogłębiały mocno swoją przyjaźń z Jezusem eucharystycznym uczestniczyła prawie w całości w praktyce piewrwszyych piątków miesiąca, grupa czterech chłopców zaczęła służyć jako ministranci, Kilkuosobowa grupa systematycznie uczestniczyła w przygotowaniu niedzielnej liturgii, dwie dziewczynki Emilia i Natalia uzdolnione muzycznie angażowały się przygotowaNIE MUZYKI I ŚPIEWU DO JASEŁEK CZUWAŃ I ADORACJI W CIĄGU całego roku. Mała grupa uczestniczyła też w piegrzymkach do Cieszyna na spektakle religijne w tamtejszym teatrze. 

Pierwsza Komunia Święta
02/06

W sobotę 18 maja o godzinie 12.00 12 dzieci z naszej parafii przystąpiło do stołu Pańskiego. Grupa ta obejmowała dzieci z klasy trzeciej i drugiej oraz dzieci uczęszczające do szkoły w Radkowie i Nagłowicach. Wraz z rodzicami grupa ta uczestniczyła w całorocznych przygotowaniach, które bardzo mocno zespoliły grupę i pozwoliły pogłebić wiarę i odpowiednio przygotować się do tej uroczystości przez udział w niedzielnych mszach świętych, nabożeństwach różańcowych, spotkaniach formacyjnych, w etapach przyjęcia i wtajemniczenia w religijność i ducha chrześcijańskiego… różańce, medaliki, modlitewniki, bezpośrednie przygotowanie liturgii i udział w wielu spotkaniach przygotowujących liturgię. Wszystko to zaowocało pięką i dobrze przeżytą uroczystością. W przygotowaniu grupy uczestniczył pan organista Sebastian Kosowski, pani Dominika Bryła wykonała relację foto.

Życzenia Wielkanocne
30/03

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe i najpiękniejsze święto.
Z tej okazji składam najlepsze i najserdeczniejsze życzenia: 

Niech te dni zwycięstwa życia nad śmiercią będą pełne radości, miłości i pokoju, abyśmy mimo różnych trosk i kłopotów, mogli zawsze śpiewać radosne „ALLELUJA – Jezus żyje!
Niech radosna wieść o Zmartwychwstaniu opromienia życie każdego z nas, pogłębia wiarę, napełnia nadzieją i rozpala miłość, która uzdalnia do pięknego życia w Bogu. Zmartwychwstały Chrystus niech udziela wszelkich swoich łask. Drogim Parafianom i Miłym Gościom życzę radosnego świętowania oraz Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy. Szczęść Boże.

Jasełka w Cieszynie
24/01

W poniedziałek 15 stycznia udaliśmy się do cieszyńskiego teatru imienia Adama Mickiewicza w grupie liczącej 37 osób na spektakl ' Jasełka tradycyjne' w reżyserii siostry Jadwigi Wyrozumskiej. Informacje o osbie siostry elżbietanki z Cieszyna przekazuje następujący artykuł S. Jadwiga i Dobra Nowina dla setek tysięcy widzów (gosc.pl).  

W ubiegłym roku byliśmy misterium męki Pańskiej. Fotorelacja

 

 

 

 

 

Życzenia Bożonarodzeniowe i Świąteczne.
22/12

Życzę wszystkim na te zbliżające się święta Radości, Pokoju i Nadziei na lepsze jutro. Radości, która wynika z przeżycia i odkrycia wartości życia, poświęcenia ofiary i wszelkiego bezinteresownego realizowania swojego powołania i zadań we współczesnym świecie, radości z tego umiemy być z drugim człowiekiem i umiemy budować jedność i wspólnotę na prawdziwych wartościach. Radości z owoców naszej pracy i wszelkich działań w każdej dziedzinie życia. Pokoju, który oznacza ustanie konfliktów zbrojnych na świecie ale także więcej cierpliwości, wyrozumiałości, empatii, solidarności i wreszcie umiejętności odróżniania dobra i zła. Pokoju w sercu człowieka, który jest prawdziwy i postępuje zgodnie z wartościami, które głosi i które przekazuje innym. Takiego pokoju nam dziś potrzeba: serca, które nie jest zakłamane i sumienia, które nie jest wypaczone. I wreszcie życzę takiej nadziei, która zawieść nie może i nie ogranicza się tylko lepszego nowego roku ale obejmuje także nadzieję na przemianę człowieka ponad ekonomią, ponad wyrachowaniem i ponad egoizmem w każdej postaci.

Jasełka Bożonarodzeniowe 2023
22/12

Dnia 17 grudnia w Domu Kultury w Chlewicach miało miejsce przedstawienie Jasełkowe wraz z kiermaszem świątecznych ozdób wykonanych przez uczniów oraz smacznych ciast upieczonych przez rodziców. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a występy przedszkolaków wywołały uśmiechy na twarzy.
O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokaliści- uczniowie ZPO Chlewice. Jasełka były przedstawione w formie pantomimy, gdzie uczniowie przy muzyce przedstawili życie współczesnych ludzi zabieganych, zapracowanych, niemających czasu dla siebie , rodziny i Pana Boga. Aktorzy uświadomili zgromadzonym, że najważniejsza jest Miłość. Nie brakło oczywiście fragmentów dotyczących życia Maryi i Józefa oraz narodzin Pana Jezusa. Całość wypełniona była śpiewem kolęd i pastorałek. Reżyserem przedstawienia był ks. proboszcz Grzegorz Kowalik, przy współpracy Pani Emilii Struzik, która zadbała o dialogi oraz stroje i Pana Leszka Wawrzyły dbającego o oprawę muzyczną. Jednak trzeba wspomnieć, że do pracy nad tak wielkim przedsięwzięciem byli zaangażowani również inni nauczyciele:
p. Janina Krzysztofik- stroje, dekoracja,
p. Kinga Wrońska-Ożarowska- przygotowanie przedszkolaków, p. Ilona Kostecka, p. Anna Wtorek- pomoc w przygotowaniu dekoracji,
p. Wioletta Ciosek- przygotowanie kl. II i III,
p. Magdalena Machalska- kolędy po angielsku,
p. Joanna Bentkowska- kolędy po niemiecku. Niezastąpione były także Panie z Rady Rodziców. Kiermasz wzbudzał ogromne zainteresowanie, o czym świadczy fakt, że wszystkie ciasta i ozdoby świąteczne zostały sprzedane. Dziękujemy tak licznie zgromadzonej publiczności za zainteresowanie oraz zakupy. Pieniądze z kiermaszu Rada Rodziców przeznaczy na zorganizowanie II Festynu z okazji Dnia Dziecka. Spotkanie zakończyło się koncertem kolęd KGW Z Tarnawej Góry 'Cyganeczki' oraz Kapeli CH DK Benc z Chlewic. Dziękując życzymy wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Adwent 2023
22/12

Adwentowe oczekiwanie na czasy ostateczne nadaje sens naszemu oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia. Kroczymy w ciemnościach grzechów i z utęsknieniem wpatrujemy się postać Maryi aby odnaleść przychodzącego Pana. Rekolekcje adwentowe jak zawsze przeżywaliśmy w drugą niedzielę adwentu. Prowadził je sercanin ks. Bogdan Kuta. 

 

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.