Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Życzenia Wielkanocne
08/04

Oto dziś przenika nas wielka radość płynąca od Zmartwychwstałego. Szczęśliwy dom, w którym rozbrzmiewa prawda wielkanocnego poranka. Niech Was rozpromieni radość wypływająca z tajemnicy paschalnej. Niech wypełni Wasze serca i Waszych najbliższych. Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy każdy mrok Waszej codzienności. Niech tegoroczna Wielkanoc przeżywana w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, będzie dla Was błogosławionym spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem; spotkaniem przeżywanym w mocnej wierze, pewnej nadziei i głębokiej miłości.

Święte Triduum Paschalne
07/04

 

Czuwanie Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku kieruje nasze myśli i serca do cierpiącego Crystusa. Jednoczymy się Chrystusem aby umierać dla grzechu i żyć w wolności dzieci Bożych...

Posumowanie najważniejszych prac w parafiii w 2022 roku.
09/02

W niedzielę 29 stycznia gościliśmy w naszej parafii posła Michała Cieślaka, byłego ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego wraz radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arturem Konarskim, naszym parafianinem. Spotkanie modlitewne na mszy św. o godzinie 11.30 było okazją do podziękowania panu posłowi za wielkie zaangażowanie w pozyskanie środków z budżetu państwa i inych podmiotów a także panu radnemu Arturowi, ktory czuje się szczególnie związany i zobowiązany fundatorom ołtarza głównego, którymi byli jego przodkowie. Była to także okazja do posumowania ubiegłego roku, życia duchowego parafii i spraw gospodarczych. Posumowanie wykonanych prac jest następujące: remont ambony to koszt 87 998,56 zł, w tym 60 tys dotacji MKiDN oraz 27998,56 zł wkładu własnego. Następnie Złocenie elementów ołtarza głównego: kolumn wraz z kapitelami, aniołów, ramy obrazów, glorii oraz malowanie tabernakulum to koszt 82945,20 zł, w tym 40 tys dotacji od fundacji LOTTO i 25 tys od ŚWKZwK i wkład własny 17945,20 zł oraz konserwacja techniczna szafy ołtarza głównego to koszt 22 tys zł w tym 15 tys, dotacji fundacji PGE i 7 tys wkładu własnego. Do tego doliczamy wykonanie posadzki w kaplicy, koszt 10000 zł. Ogółem koszt wszystkich prac to 201 tys. Zł w tym 140 tys dotacji i 56 tys wkładu własnego.

Życzenia Bożonarodzeniowe 2022
23/12

Z okazji Świąt  Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia Drogim Parafianom i Gościom.

Przeżywając kolejne w naszym życiu Boże Narodzenie pozwólmy, aby Dziecię Jezus zamieszkało w nas, w naszych domach, rodzinach i wspólnotach przynosząc prawdę o życiu, radość, pokój, miłość i dobro. Niech Jezus Emmanuel – Bóg z nami, będzie dla nas znakiem, że nasze życie, niezależnie od okoliczności, posiada głęboki sens i wartość i zmierza do swojego celu jakim jest wieczność. Niech te Święta będą dla nas czasem głębokiej radości z faktu jak bardzo zostaliśmy przez Boga ukochani. Niech ta radość pomaga nam przemieniać nasze życia.

Życzymę zdrowia, niesłabnącej nadziei i poczucia wolności w zmaganiach jakie podejmujemy w tym czasie. Życzę, aby betlejemska gwiazda zwiastując narodziny Zbawiciela rozświetlała swoim blaskiem nie tylko czas Świąt, ale także wszystkie dni Nowego 2022 Roku.

 

 

Adwent 2022 r.
10/12

Czas adwentu w naszej parafii jest czasem modlitwy i czuwania. W tradycji parafii dotrwały do dnia dzisiejszego roraty celebrowane w naszej świątyni codziennie o godzinie 7.00 rano. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jest szczegolna dla nas, to godzina łaski odpustowej połączonej z poświeceniem  medalików z wizerunkiem Niepokalanej dla dzieci pierwszokomunijnych. Sumie odpustowej przewodniczyl w tym roku ks. Zbigniew Klepacz, proboszcz parafii Łysaków. Rekolekcje adwentowe prowadził w tym roku polski prezbiter rzymskokatolicki, sercanin, doktor habilitowany nauk teologicznych, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, pisarz i duszpasterz. Kierownik Sekcji filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Wszystkie konferencje rekolekcyjne możemy posłuchać jeszcze raz:

3.12 godzina 17.00

4.12. godz. 9.00 część I

Część II

4.12. godz. 11.30

4.12. godz 15.30

5.12 godz. 9.00 cz.I

Część II

5.12 godz. 11.30

5.12 godz. 15.30

 

 

 

Remont ambony
11/10

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało naszej parafii dotację wysokości 60 tys zł. na remont ambony z naszego kościoła parafialnego. Calkowity koszt realizacji tego zadania wynosi 87998,56 zł. A więc udział własny parafii wynosi blisko 30tys. zł. Odnowienie i restauracja zabytku polegała przede wszystkim na przywróceniu jego pierwotnego wyglądu tam gdzie to było możliwe. Zachowano więc pierwotne złocenia i srebrzenia wszystkich prawie elementów zwięczenia baldachimu oraz srebrnych 'firanek' przy obrazie. Natomiast wszystkie złocenia i srebrzenia na koszu wykonane są na nowo, również ramy obrazu. Całość rzetelna robota konserwatorska uwzględiająca historyczne uwarunkowania powstania zabytku. Prace prowadzono pod kierunkiem pana Sebastiana Smagłowskiego,który wspólnie z żoną Anetą podjął się tego trudnego zadania. Kościół zyskał przepiękny i ciekawy element wystroju w samym centrum.

 

Rajd świętokrzyski
25/09

W sobotę 16 uczniów szkoły podstawowej Chlewicach pod opieką pana Jakuba Cabana, wychowawcy klasy ósmej, pani dyrektor Beaty Stańczyk i księdza proboszcza oraz pan Artur Ligenza z córką (najmłodsza uczestniczka) wzięło udział w XXIII Pielgrzymkowym Rajdzie Świętokrzyskim. 15 spośród nich dzień wcześniej przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Wędrowaliśmy najpopularniejszą trasą z Bielin, w sumie 15 km. Mieliśmy wspaniałą pogodę dobre humory i niepożyte siły u dzieci i młodzieży, o starszych nie wspomnę. Pierwszy raz w historii tej szkoły zdarzyło się właśnie takie wydarzenie o charakterze religijnym, ale także turystycznym i poularyzującym zdrowy styl życia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży narażonych wewspółczesnym świecie na brak ruchu i wiele toksycznych dla zdowia używek. Mam nadzieję, że dobry zwyczaj będzie kontynuowany w następnych latach. Wiele szkół i urzędów gminy angażuje się w organizację tego rodzaju wydarzenia mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży.

Uroczystość Bierzmowania
25/09

Wpiątek 23 września zgromadziliśmy w naszej świątyni, aby uczestniczyć w uroczystości przyjęcia sakramentu bierzmowania przez 24 osoby z naszej wspólnoty parafialnej, młodzieży uczęszczającej klasy I szkoły średniej i klasy VIII szkołyPodstawowej. Sakramentu udzielił biskup pomocniczy naszej diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. Przygotowanie do uroczystosci trwało 12 miesięcy i obejmowało trudny czas pandemii i nauczania zdalnego. Mimo to udało się gromadzić w świątyni na wspólnej modlitwie i przygotowaniu. Z wiarą i ufnością polecamy Bogu wszystkich bierzmowanych i prosimy o to by dokonywało się w ich życiu bliższe zjednoczenie z Bogiem.

Relacja filmowa z kościoła Część pierwsza 

Część druga

 Część trzecia

Dziękczynienie za tegoroczne zbiory
15/08

Dziś 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP na mszy św. o godzinie 11.30 skladaliśmy Bogu dziękczynienie za owoce naszej pracy, za tegoroczne zbiory. W imieniu wszystkich parafian panie w strojach ludowych z Jaronowic przygotowały wieniec dożynkowy, zaprezentowany wczoraj na dożynkach gminnych w Nagłowicach procesyjnie wniosły do naszej światyni. Wcześniej został poświęcony wraz z pierwocinami kwiatów i ziół. Przed błogosławieństwem poświęcony chleb pokrojony prze parafianki Jaronowic mogli skosztować wszyscy uczestnicy liturgii. To wezwanie i znak abyśmy umieli dzielić się owocami naszej pracy z bliźnimi.

Uroczystość Bożego Ciała.
01/07

Tradycja procesji w uroczystość Najświętszego Ciała iKrwi Chrystusa żywa i piękna znalazła wyraz we wspólnej modlitwie parafian przy ołtarzach przygotowanych przez naszy parafian na ul. 16-go stycznia, Zielonej i Strażackiej. Do przygotowania trzeciego ołtarza włączyli się także mieszkańcy ul. Rzecznej. Pogoda dopisała wierni licznie uczwstniczyli we wspólnej modlitwie całymi rodzinami. W oktawę Bożego Ciała te same ołtarze stanęły przy kościele.

 

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.