Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Dziękczynienie za tegoroczne zbiory
15/08

Dziś 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP na mszy św. o godzinie 11.30 skladaliśmy Bogu dziękczynienie za owoce naszej pracy, za tegoroczne zbiory. W imieniu wszystkich parafian panie w strojach ludowych z Jaronowic przygotowały wieniec dożynkowy, zaprezentowany wczoraj na dożynkach gminnych w Nagłowicach procesyjnie wniosły do naszej światyni. Wcześniej został poświęcony wraz z pierwocinami kwiatów i ziół. Przed błogosławieństwem poświęcony chleb pokrojony prze parafianki Jaronowic mogli skosztować wszyscy uczestnicy liturgii. To wezwanie i znak abyśmy umieli dzielić się owocami naszej pracy z bliźnimi.

Uroczystość Bożego Ciała.
01/07

Tradycja procesji w uroczystość Najświętszego Ciała iKrwi Chrystusa żywa i piękna znalazła wyraz we wspólnej modlitwie parafian przy ołtarzach przygotowanych przez naszy parafian na ul. 16-go stycznia, Zielonej i Strażackiej. Do przygotowania trzeciego ołtarza włączyli się także mieszkańcy ul. Rzecznej. Pogoda dopisała wierni licznie uczwstniczyli we wspólnej modlitwie całymi rodzinami. W oktawę Bożego Ciała te same ołtarze stanęły przy kościele.

 

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej
30/06

W dniu 11 czerwca trgo roku miała miejsce uroczystość, do której przygotowywaliśmy się cały rok. !0 dzieci z naszej parafii po raz pierwszy w pelni uczestniczyło w Eucharystii. Z wielkim przejęciem i radością dzieci wraz z rodzicami i chrzestnymi uczestniczyli w tym wydarzeniu. W białym tygodniu wszyscy wznosili ku niebu intencje dziękczynne oraz udali się na pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę. W tym też Białym tygodniu wypadła uroczystość Bożego Ciała, w której dzieci uczestniczyły, a także w całej oktawie. Rodzice pozostawili po sobie pamiątkę w kościele odnawiając kielich i patenę. (zdjęcia dodam później)

Relacja filmowa z naszej kamery w kościele część pierwsza

Część druga

Obraz Matki Bożej Różńcowej
18/12

Prace przy konserwacji obrazu MB Różańcowej z ołtarza głównego zostały zakończone, odebrane przez ŚWKZ i rozliczone. Całkowity koszt prac to 22191,66 zł w tym 15000 zł dotacji z Województwa Świętokrzyskiego i 7191,66 zł udziału własnego. Prace polegały na zdjęciu wszystkich niewłaściwych materiałów użytych ostatnio: gipsów w ubytkach ramy, farb, foli aluminiowej w tle. Tło zostało pokryte w całości srebrem w macie i polerze co stworzyło piękną kompozycję kwiatową, profile ramy zostały pozłocone całkowicie od nowa, złocenia uszaków w ramie oraz sukienka zostały wyczyszczone, zabezpieczone i scalone kolorystycznie. Wykonawcą prac jest pan Sebastian Smagłowski z Krakowa.

Zakończylismy prace w kaplicy
20/11

Konserwacja obrazu św. Rodziny z ołtarza głównego została zakończona, odebrana przez ŚWKZ i rozliczona. Całkowity koszt to 15557 zł, w tym dotacja z powiatu włoszczowskiego 10890 zł i udział własny 4667 zł. Prace w kaplicy zostały zakończone na ten rok, obejmowały one: remont tynków, izolację poziomą na ścianie od zakrystii, instalację nowych punktów oświetlenia, likwidację licznika w zakrystii i malowanie takie jak w prezbiterium oraz zakup kamienia na posadzkę. Na wiosnę położymy posadzkę i wymienimy drzwi w najbliższym czasie. Wychodząc z kościoła możemy przejść przez kaplicę. Wykonawcą wszystkich prac jest firma pana Sebastiana Smagłowskiego z Krakowa.

Prace remontowe w kaplicy
08/11

Trwają prace remontowe w kaplicy naszego kościoła. Będzie ona wyglądać tak jak prezbiterium. Oto fotorelacja.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic
01/10

W piątek 24 września udaliśmy się dosanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej aby po raz kolejny zatrzymać się w tym urokliwym miejscu i uczestniczyć we mszy św. o godzinie 12.00. Po krótkim odpoczynku i posiłku w sanktuarium wyjechaliśmy do Wadowic. Najpierw zwiedzaliśmy muzeum 'Dom rodzinny Jana Pawła II' a następnie bazylikę wadowicką i rynek. Dopisała nam pogoda w tym wrześniowym dniu, mogliśmy wspólnie spędzić czas, pomodlić się i odpocząć. W 37 osobowej grupie było 14 uczniów naszej szkoły z klasy siódmej i ósmej.

 

Pielgrzymka parafialna na ŚW. Krzyż
11/09

W sobotę 4 września w 17-osobowej grupie udaliśmy się do Nowej Słupi. Przepiękna pogoda towarzyszyła nam w trudnym, ale urokliwym podejściu do sanktuarium Krzyża Świętego. Na miejscu przewodnik oprowadził nas po klasztorze. W tym dniu spotkały się osoby konsekrowane z naszej diecezji. Uczestniczyliśmy w eucharystii o godzinie 12.00, której przewodniczył biskup pomocniczy kielecki Andrzej Kaleta. Niepowtarzalne wrażenie zrobił na nas chór ponad 200 sióstr zakonnych i zakonników. Potem zeszliśmy spacerkiem do Huty Szklanej i po posiłku po 15.00 wyruszyliśmy do Tokarni. Bywaliśmy tam przy różnych okazjach ale zwiedzanie stałej ekspozycji naprawdę robi wrażenie. Znów był wiec długi spacer po wszystkich obiektach. Potem zmęczeni wróciliśmy do domu. Zrobiliśmy sporo kilometrów w bardzo zgranej i grpie, która na prawdę cieszyła się tym dobrze przeżytym dniem.

 

Pielgrzymka piesza ze Salowej Woli w naszej parafii
24/08

Pielgrzymka piesza na Jasną Górę ze Stalowej Woli przed pandemią liczyła ponad tysiąc uczestników i aterenie naszej parafii zatrzymywała się na posiłeg obiadowy w Jaronowicach i Chlewicach. Spożywali posiłek przygotowany przez naszych parafian. Natomiast w ubiegłym roku i bieżącym pielgrzymka liczyła ponad trzysta osób, dojeżdżających sztafetowo na każdy dzień. Stała grupa obsługi liczyła 70 osób. Pielgrzymi zrezygnowali więc z posiłków i noclegów na trasie. Natomiast wszyscy pielgrzymi mogli się zmieścić w naszej świątyni na mszy świętej. Potem pozostali na krótki odpoczynek pod kościołem i na podwórku plebanii. W mszy św. pielgrzymkowej o godz. 12.30 w poniedziałek 11 sierpnia uczestniczli nasi parafianie. 

We wspólnej modlitwie zawierzaliśmy nasze drogi do Boga opiece Matki Bożej prosząc o Jej wstawiennictwo i opiekę. 

 

Obraz Świętej Rodziny
14/08

Oto krótki opis: 

Krótki opis zabytku (czas powstania, itp.): Obraz namalowany farbą olejną na desce o wymiarach 185 x 123 cm. W XVII w. Na obrazie widoczne są na pierwszym planie postacie Matki Bożej z Chrystusem na kolanach i św. Anna. Za nimi stoją odpowiednio św. Józef i św. Joachim. Centralną postacią, na którą skierowane jest światło jest Dzieciątko Jezus klęczące na jedno kolano. Prawą rączką chwyta zielone winogrono, które podaje mu Matka Boska, lewą wyciąga w kierunku św. Anny, która ją podtrzymuje. Św. Anna prawą rękę trzyma na rozłożonej na kolanach księdze. Napisy w prawym dolnym rogu: ZABYTNOŚCI WIELŚMICH, BONTANIEGO DZIEDZICA I KOLATORA TEJ ŚWIĄTYNI. Są też napisy o renowacjach obrazu” ZA BYTNOŚCI K.J.WOCH…TEN OBRAZ ODNOWIONY PRZEZ ADAMA KOSZCZAK 1865” na innej: „ODNOWIONO W 1986 KS.ST.ROGOZIŃSKIEGO A.BRYŁA” Obraz powstał wcześniej niż świątynia, prawdopodobnie przeniesiono go więc ze starej świątyni bądź innego miejsca. Zabytek został wpisany w księdze rejestru prowadzonej przez konserwatora zabytków pod numerem: 373 B, poz.                                                                                       Obraz został zabrany do pracowni państwa Smagłowskich do Krakowa.                                                                                                                                                                                    

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.