Rzymskokatolicka Parafia
św. Jakuba Apostoła
w Chlewicach

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Remont ołtarza głównego.
21/09

Rozpoczęły się prace kończące trzylenie wysiłki zmierzające do odnowienia naszego ołtarza głównego. W porzednich latach w 2021 odnowione zostały obrazy św. Rodziny i NMP Różańcowej, w 2022 roku pozłocone zostały elementy ruchome ołtarza, natomiast w roku wszystkie prace zmierzają do ostatecznego wyeksponowania ołtarza według koncepcji pana Sebastiana Smagłowskiego zatwierdzoną przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Fotorelacja

Pielgrzymi w Chlewicach
21/09

Tradycyjnie nocowała u nas pielgrzymka Zamojsko-lubaczowska, a wcześciej gościliśmy na obiedzie pieszą pielgrzymkę ze Stalowej Woli. Foto relacja.

Uroczystość Bożego Ciała
11/06

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana miała miejsce 8 czerwca. Wspaniała pogoda dopisałała a parafianie podjęłi wysiłek organizacji uroczystości. Dziękujemy pani Dominice Bryła za fotorelację.

Rocznica Pierwszej Komunia Świętej
11/06

W niedzielę 28 maja dzieci z klasy czwartej świętowały rocznicę pierwszej komunii świętej. Wraz z rodzicami składaliśmy Bogu dziękczynienie za miniony rok życia religijnego i wzrastania w przyjaźni z Bogiem. Oto fotorelacja z wydarzenia, autorem zdjęć jest pani Dominika Bryła.

Uroczystość pierwszej Komunii Świętej
09/06

W sobotę 27 maja odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Długo oczekiwany i pięknie przygotowany dzień pełen był wrażeń bo zdjęcia pani Dominika Bryła zaczęła robić dzieciom i ich rodzinom już przed godziną 11.00. Rodzice pięknie przygotowali świątynię i jej otoczenie i poprzez swoje zaangażowanie i pracę potwierdzili,że religijne wychowanie ich dzieci leży im bardzo na sercu i jest przemyślane i dopracowane. 13 dzieci po raz pierwszy przyjęło w pełni 'Pokarm Aniołów': Bała Piotr, Całka Lena, Drzazga Dominik, Grzyb Lena, Jastrzębski PiotrKonarski Krystian, kosiorkiewicz Kinga, Łukaszek Małgorzata, Nowak Jakub, Ożarowska Emilia, Sadowska Wiktoria, Szczechla Natalia, Zroński Ksawery. Dziesięć z nich uczęszczło do szkoły podstawowej w Chlewicach a troje do szkoły w Nagłowicach. Dzieci wraz z rodzicami podjęli całoroczny trud przygotowania się do tej chwili. Uczestniczyli w niedzielnych i świątecznych mszach św. Dzieci uczestniczyły w przepięknych jasełkach w szkole i w kościele, prowadziły drogi krzyżowe w kościele w wielkim poście a także nabożeństwach majowych oraz wielu próbach bezpośrednio przed wydarzeniem. Rodzice złożyli w darze dla parafii 1750 zł na zakup kompletu obrusów wielkopostnych i adwentowych do kościoła. W białym tygodniu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły modlitwie w kościele w strojach komunijnych. 2 czerwca udaliśmy się z pielgrzymkądziękczynną sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz muzeum 'Dom rodzinny ojca świętego Jana Pawła II' w Wadowicach. Autorem zdjęć z uroczystości jest pani Dominika Bryła.

film z komunii

Życzenia Wielkanocne
08/04

Oto dziś przenika nas wielka radość płynąca od Zmartwychwstałego. Szczęśliwy dom, w którym rozbrzmiewa prawda wielkanocnego poranka. Niech Was rozpromieni radość wypływająca z tajemnicy paschalnej. Niech wypełni Wasze serca i Waszych najbliższych. Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy każdy mrok Waszej codzienności. Niech tegoroczna Wielkanoc przeżywana w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, będzie dla Was błogosławionym spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem; spotkaniem przeżywanym w mocnej wierze, pewnej nadziei i głębokiej miłości.

Święte Triduum Paschalne
07/04

 

Czuwanie Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku kieruje nasze myśli i serca do cierpiącego Crystusa. Jednoczymy się Chrystusem aby umierać dla grzechu i żyć w wolności dzieci Bożych...

Posumowanie najważniejszych prac w parafiii w 2022 roku.
09/02

W niedzielę 29 stycznia gościliśmy w naszej parafii posła Michała Cieślaka, byłego ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego wraz radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arturem Konarskim, naszym parafianinem. Spotkanie modlitewne na mszy św. o godzinie 11.30 było okazją do podziękowania panu posłowi za wielkie zaangażowanie w pozyskanie środków z budżetu państwa i inych podmiotów a także panu radnemu Arturowi, ktory czuje się szczególnie związany i zobowiązany fundatorom ołtarza głównego, którymi byli jego przodkowie. Była to także okazja do posumowania ubiegłego roku, życia duchowego parafii i spraw gospodarczych. Posumowanie wykonanych prac jest następujące: remont ambony to koszt 87 998,56 zł, w tym 60 tys dotacji MKiDN oraz 27998,56 zł wkładu własnego. Następnie Złocenie elementów ołtarza głównego: kolumn wraz z kapitelami, aniołów, ramy obrazów, glorii oraz malowanie tabernakulum to koszt 82945,20 zł, w tym 40 tys dotacji od fundacji LOTTO i 25 tys od ŚWKZwK i wkład własny 17945,20 zł oraz konserwacja techniczna szafy ołtarza głównego to koszt 22 tys zł w tym 15 tys, dotacji fundacji PGE i 7 tys wkładu własnego. Do tego doliczamy wykonanie posadzki w kaplicy, koszt 10000 zł. Ogółem koszt wszystkich prac to 201 tys. Zł w tym 140 tys dotacji i 56 tys wkładu własnego.

Życzenia Bożonarodzeniowe 2022
23/12

Z okazji Świąt  Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia Drogim Parafianom i Gościom.

Przeżywając kolejne w naszym życiu Boże Narodzenie pozwólmy, aby Dziecię Jezus zamieszkało w nas, w naszych domach, rodzinach i wspólnotach przynosząc prawdę o życiu, radość, pokój, miłość i dobro. Niech Jezus Emmanuel – Bóg z nami, będzie dla nas znakiem, że nasze życie, niezależnie od okoliczności, posiada głęboki sens i wartość i zmierza do swojego celu jakim jest wieczność. Niech te Święta będą dla nas czasem głębokiej radości z faktu jak bardzo zostaliśmy przez Boga ukochani. Niech ta radość pomaga nam przemieniać nasze życia.

Życzymę zdrowia, niesłabnącej nadziei i poczucia wolności w zmaganiach jakie podejmujemy w tym czasie. Życzę, aby betlejemska gwiazda zwiastując narodziny Zbawiciela rozświetlała swoim blaskiem nie tylko czas Świąt, ale także wszystkie dni Nowego 2022 Roku.

 

 

Adwent 2022 r.
10/12

Czas adwentu w naszej parafii jest czasem modlitwy i czuwania. W tradycji parafii dotrwały do dnia dzisiejszego roraty celebrowane w naszej świątyni codziennie o godzinie 7.00 rano. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jest szczegolna dla nas, to godzina łaski odpustowej połączonej z poświeceniem  medalików z wizerunkiem Niepokalanej dla dzieci pierwszokomunijnych. Sumie odpustowej przewodniczyl w tym roku ks. Zbigniew Klepacz, proboszcz parafii Łysaków. Rekolekcje adwentowe prowadził w tym roku polski prezbiter rzymskokatolicki, sercanin, doktor habilitowany nauk teologicznych, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, pisarz i duszpasterz. Kierownik Sekcji filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Wszystkie konferencje rekolekcyjne możemy posłuchać jeszcze raz:

3.12 godzina 17.00

4.12. godz. 9.00 część I

Część II

4.12. godz. 11.30

4.12. godz 15.30

5.12 godz. 9.00 cz.I

Część II

5.12 godz. 11.30

5.12 godz. 15.30

 

 

 

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.