O PARAFII 2017-03-25T13:55:31+00:00

Parafia Św. Jakuba Apostoła w Chlewicach

Najstarsze pisemne wzmianki o tej placówce duszpasterskiej pochodzą z lat 1373 – 1374, parafia jednak musiała powstać nieco wcześniej. Z opisu Jana Długosza wynika, że Chlewice około połowy XV wieku były jeszcze filią parafii Dzierzgów, ale nie wiadomo, od kiedy i do którego roku. W czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej parafia należała do dekanatu jędrzejowskiego i diecezji krakowskiej.  W diecezji kieleckiej parafia jest dopiero od XIX wieku. W latach 1867 -1918 Parafia Św. Jakuba Apostoła w Chlewicach była w dekanacie włoszczowskim, obecnie jest w dekanacie szczekocińskim.

O patronie

Św. Jakub zwany Większym, syn rybaka Zebedeusza i Salome z Betsaidy, starszy brat Jana Ewangelisty, był jednym z pierwszych uczniów Jezusa i wraz z Piotrem i Janem należał do grupy Apostołów najbliższych Mistrzowi. Był więc świadkiem wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia Pańskiego oraz agonii Chrystusa w Getsemani. Pierwszy spośród Apostołów przelał krew za Chrystusa, ścięty mieczem w Jerozolimie na rozkaz Heroda Agryppy I około 44 r. (Dz 12,2). Według starej hiszpańskiej tradycji jego relikwie spoczywają w Santiago w Compostelli, gdzie były od wieków celem pielgrzymek. Jest patronem Hiszpanii i Portugalii, a także pielgrzymów.